Minden kezdő kertész életében az első jelentős és örvendetes pillanat, amikor látja a saját maga által nevelt növény fejlődését és eredményét, főleg ha az egy iciripiciri magról kelt ki. A második ilyen sikerélmény kétség kívül az, amikor a növényt nem csak életben tartani tudja már, hanem sikeresen szaporítani is. Azért, hogy legyen egy kis segítség ebben, elhoztuk a növényszaporítás legalapvetőbb módjait, hogy tisztában legyünk néhány alapvető fogalommal.
A növények szaporításának kétféle módja van: ivaros és ivartalan módon lehet ezt megvalósítani. Mi most az ivartalan szaporítási módszerekről fogunk beszélni, ugyanis ezeket tudjuk otthon elvégezni. Az ivartalan szaporítási módoknak megint csak két nagy csoportja van: az autovegetatív és a xenovegetatív szaporítás. Előbbiről akkor beszélünk, ha az új egyed saját gyökér regenerációjával jön létre (ide tartozik a dugványozás, sarj, indanövény), míg az utóbbi esetében idegen egyeddel növesztik össze az anyanövényt és így pótolják a hiányzó szerveket, ezt nevezzük oltásnak.
Növényszaporítás – Dugványozás
Gyökérdugvány esetében például az anyanövényt kiássuk, óvatosan kimossuk a gyökerek közül a földet, majd nagyjából 5 cm-es gyökérrészeket vágunk le, amiket laza szerkezetű talajra fektetünk vízszintesen (pl. komposzttal töltött cserépbe). Vékony réteg komposzt megy a tetejére, majd jól belocsoljuk. Nem is olyan nehéz, igaz?
A másik, hosszadalmasabb módszer a levéldugvány, ami akár hónapokig is eltarthat, mire meggyökeresedik. Ebben az esetben egy egészséges levelet veszünk alapul a növényről, amit szaporítani szeretnénk. Ezt a levelet egy éles késsel feldaraboljuk a levélerek mentén. A komposztba pedig beleállítjuk a levéldarabokat úgy, hogy a levélér a földben legyen. Alapos locsolás után letakarjuk egy fóliával, mivel meleg napos hely kell neki, és kitesszük a fényre. Folyamatosan figyelni és locsolni kell, amíg gyökeret nem ereszt.
Növényszaporítás – Oltás
Oltás olyan művelet, ami során a növények hajtásait úgy sebzik meg, hogy összeillesztve, majd összeforrva többkomponensű növényként éljenek tovább. ezeket a többkomponensű (vagyis nem csak 1 típusból álló) növényeket hívjuk oltványnak. Az oltványban az alkotó elemek genetikai tulajdonságaikat megtartják, így az oltvány egy olyan növény, amiben a két különböző növény tulajdonságai egy egyedben érvényesülnek.
Ebből kifolyólag oltványokat nem csupán szaporítási céllal készítenek, hiszen rengeteg egyéb dologra is nagyon hasznos. Lássuk mik ezek, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet, ugyanis még hátravan pár remek növényszaporítási módszer!
Forrás: Fotók: Schutterstock