Aki odafigyel arra, hogy mit eszik, az nagyon jól tudja, hogy csak abban lehet igazán megbízni, amit az ember saját magának termeszt meg otthon. Egyre többen ébrednek rá arra, hogy milyen fontos is a tudatos étkezés, és egyre többen keresnek alternatív megoldásokat a különböző termények beszerzésére.
Az egyik legnépszerűbb ilyen mozgalom a növénytartós termesztés, ami az utóbbi években elképesztő iramban hódította meg a házi kertészeket, és szerettette meg a növénytartást az amatőrökkel is. A növénytartós módszer nem más, mint a zöldségek és gyümölcsök valamilyen tárolóban történő nevelése – ez a tároló egy cseréptől kezdve egy hatalmas ládáig lényegében bármi lehet. Az így termesztett növények nem függenek a környék talajának adottságaitól, ráadásul sokkal nagyobb biztonságban is vannak a környezeti hatásoktól, a kártevőktől és a fertőzésektől is.
Akár kisebb gyümölcsfák is nevelhetők növénytartókban, persze ezek többéves projektek, amikhez rengeteg türelemre lesz szükség. Mivel egy fa (még ha kicsi is) gyökereinek sok helyre van szükségük, ezért érdemes már első körben nagyobb tartóba ültetni a magot vagy a palántát. Akár zöldséget, akár gyümölcsöt, akár kicsi vagy nagy növényt termesztesz, minden esetben fontos, hogy növénytartód megfelelő vízelvezetést biztosítson – ezt a tartó aljára fúrt lyukak garantálják. Ha nincsenek ilyenek a választott növénytartón, akkor egyszerűen csak fúrj néhányat az aljába.
Milyen termőközeget érdemes használni?
A növénytartók egyik legnagyobb előnye, hogy nem függenek attól a talajtól, ami a kertben található. Egy hatékony termőközeget 4 rész tőzegmohából, 3,7 liter tőzegmohánként 170g dolomitból, 2 rész komposztból, 2 rész perlitből, 2 rész homokból és 1 rész kerti talajból keverhetsz ki. Ezen kívül minden 380 liternyi talajmixhez adj hozzá fél kiló csontlisztet és osmocote-ot. A növénytartót mindig csak kétharmadig töltsd fel, hogy később szükség szerint további rétegeket vihess fel rá. A következő oldalon bemutatom, melyik növényeket érdemes növénytartóban termeszteni!