Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Frissítve: 2024.06.24
Frissítette: SzT
hirdetes
Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

4. Visszacsípés kontra visszanyírás – A kerti növények gondozása

Habár a keskenylevelű menyecskeszemekről visszacsípéssel is eltávolíthatók az elvirágzott virágok, a bimbók mennyisége és egymáshoz való közelségük igazi rémálommá teheti a csipkedés folyamatát. Az ilyen jellegű növényeknél jobban teszed, ha megvárod, míg a bimbók nagy része elvirágzik, majd egyszerre visszanyírod az egész növényt a felére vagy egyharmadára. Nem lesz szüksége sok időre, hogy újra megerősödjön és újabb bimbókat hozzon.

5. Visszanyírás – A kerti növények gondozása

Nem csak a sok virággal rendelkező növényeknél használható a visszanyírás az elvirágzott virágok eltávolítására. A macskamenta és az évelő gólyaorr virágai általában egyszerre nyílnak virágzanak el. A képen a macskamenta néhány centis visszanyírását láthatjuk. Ez arra ösztönzi a növényt, hogy új hajtásokat és bimbókat hozzon.

6. Levélzet kiszáradása – A kerti növények gondozása

Néhány korán virágzó növény már nyár közepére viseletesnek, kimerültnek tűnhet. Ilyenkor öregedő levelekre lehetsz figyelmes a növény külsőbb részein, amint lekonyultan lógnak a szárakról. Ez a gólyaorr tavasszal még egy dús virágcsomó volt, azonban külseje nyárra sokkal kevésbé mutatóssá vált.

hirdetes

 

7. Szárak a növények tövénél – A kerti növények gondozása

Ha észreveszed korán virágzó növényeidről, hogy kezdenek lekonyulni és erőtlenné válni, akkor érdemes közelebbről is megvizsgálni őket. Nagy valószínűséggel új, kisebb szárakat találsz majd a tövüknél. Ez azt jelzi, hogy a növény készen áll megfiatalítani magát. Jó példa erre ez a képen látható gólyaorr is. A páfránylevelű szívvirágoknál és a mályvaféléknél is megfigyelhető ez a jelenség.

8. Metszés a fiatalítás céljából – A kerti növények gondozása

Amikor egy növény öregebb levelei viseletessé válnak, érdemes visszametszeni őket arra a szintre, ahol friss szárak vannak, vagy teljesen a tövükig. A legtöbb friss kertész képtelen rávenni magát egy egész növény visszametszésére, de ezt a látszólag kegyetlen cselekedetet a növények idővel meghálálják majd.

9. Visszavágás alakformálás céljából – A kerti növények gondozása

Az utolsó visszavágási technikának semmi köze a régi virágok és levelek lenyisszantásához. Egyes növények, különösen az ősszel virágzó fajták, hajlamosak olyan magasra nőni, hogy egy idő után képtelenek megtartani saját magukat. A képen néhány magasra nőtt, de nem eléggé szétterjedt mirigyes őszirózsa látható. Ha ez a növény virágokat hozna, akkor egyszerűen eldőlne a súlyuk alatt. Ahhoz, hogy valamivel zömökebbé tedd növényeidet, vágd őket vissza magasságuk 2/3-ára, amint elérik 15-20 cm-t. Ezzel arra ösztönözheted őket, hogy több szárat hozzanak.

Hagyd őket nőni nagyjából egy hónapig, majd ismét vágj vissza 1/3-ot a magasságukból. Ezt követően teljes, zömökebb formát vesz majd fel több szárral és virággal, amik talán később nyílnak, de nagyobb számban. Rendszeres visszacsípésekkel, az elvirágzott virágok eltávolításával és metszéssel virágoskerted egészségesebb, bujább lesz, és az egész szezonban tele lesz virágokkal. Minél több időt töltesz növényeid mellett, annál hamarabb veheted majd észre a különböző problémákat, és annál előbb cselekedhetsz majd, hogy megoldhasd őket.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Emma

Tavaszi bükköny Cél: zöldtakarmány, abraktakarmány és madáreleség Leírás:A... Tovább

leukózis (leucosis)

mind a különféle emlősökben, mind madarakban a Retroviridae család Oncovirinae alcsaládjába... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet kertfenntartás Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem