A kert belültetése csupán a történet fele. Növényeid az ültetés pillanatától kezdve folyamatos gondozást, karbantartást igényelnek majd, hogy később aztán gyönyörű virágokat hozhassanak. Az alábbiakban néhány alapvető gondozási feladatot mutatunk be, amelyeket minden kerttulajdonosnak ismernie kell.
1. Bimbók metszése – A kerti növények gondozása
A legtöbb virágnak sokat segít, ha eltávolítják elvirágzott virágaikat. Ezt az elvirágzott virágok lemetszésével teheted meg. Sok növény csak akkor képes új virágot hozni, ha elhaló félben lévő virágaikat lemetszik. Ha a növényen maradnak, akkor magtokká alakulnak át, és nem hoznak új virágokat. Még a szezononként csak egyszer virágzó növényeknek is jót tesz az ilyen metszés, ugyanis a magtokok nélkül a növény a magtermelés helyett saját fenntartására használhatja az energiáját. Ez utóbbi kategória alól persze vannak kivételek, mint például a tollbuga, vagy a különböző díszfüvek, amelyek ugyan csak egyszer virágzanak, de még száraz magtokjaik is jól mutatnak rajtuk.
A képen egy hegyi imola (Centaurea montana) látható, amint éppen lemetszik róla egyik elvirágzott bimbóját. A hegyi imola több bimbót is hoz a szárára, ezért az egész szárat addig nem kell eltávolítani, amíg minden bimbó el nem virágzott rajta. Egy éles kerti metszőolló tökéletes erre a célra.
2. Virágzó szárak metszése – A kerti növények gondozása
Néha elég egyszerűen lemetszeni az elvirágzott bimbókat és virágokat (mint az előző pontban). Máskor azonban, ha a virágok saját szárukon helyezkednek el, célszerűbb az egész szárat kimetszeni. Így elkerülheted, hogy egy árva, fejetlen szár maradjon a virágok mellett. A képen egy ördögszem egyik szára kerül lemetszésre egészen a tövénél.
3. Visszacsípés – A kerti növények gondozása
Egyes növényeknek nagyon éles, vékony száraik vannak, amelyeket egyszerűen ujjaiddal is eltávolíthatsz. Ezt hívjuk visszacsípésnek. A díszcsalánokat a leveleikért termesztik, és nem a virágaik miatt. A díszcsalánok virágainak lecsípésével biztosíthatod, hogy sűrűbb és bokorszerű levélzetet hozzanak. Visszacsíphetőek még például a sásliliomok és a látnokzsályák is. Sok ősszel virágzó évelőt már a szezon elején visszacsípik, nehogy túl magasra nőjenek és ernyedté váljanak, és hogy ezzel több bimbó kialakulását ösztönözzék rajta. A krizantémok és az évelő őszirózsák visszacsípésével néhány héttel kitolható a virágzási időszakuk, egészen szeptember végéig.
Az ősszel virágzó növények visszacsípéséhez távolítsd el legfeljebb egyharmadukat, amint elérik a 15 cm-es magasságot. Ismételd meg ezt a folyamatot 2-3 hetente. Ezután hagyd, hogy a virág a megszokott módon virágozzon.
A következő oldalon még több tanács vár!