Sajnos az egyre emelkedő infláció hatására már a növénykereskedéseket és a faiskolákat is utolérte az áremelkedés. A magas árak leginkább a hajtatáshoz szükséges műtrágya, fólia és műanyag árában jelentkeznek, de problémát jelenthet egy-egy termék hiánya is.
Áremelkedés a növények árában
Az árak nem csak a hipermarketek termékeinél emelkedtek, de azok is mélyebben a zsebükbe nyúlhatnak, akik különböző gyümölcs- vagy díszfával, esetleg cserjékkel ültetnék be kertjüket, vagy most szeretnének növényeket vásárolni otthonuk feldíszítésére. Az áremelkedés annak köszönhető, hogy a faiskolák és termesztők drágábban jutnak hozzá a hajtatáshoz szükséges alapanyagokhoz, mint a műtrágya vagy a fólia és ha ők nem adják drágábban a termékeiket, akkor nem lesz számukra kifizetődő számukra a fák, a cserjék és a virágok nevelése, valamint az árusítás sem lesz nyereséges.
Sokrétű probléma a kertészetekben
Az alapvető anyagok drágulása olyan szintű áremelkedéshez vezethet, amely egy sokrétű problémát fog kialakítani. Nem csak a növény lett drágább, de drágultak a cserepek és az ültető alkalmatosságok, valamit a tőzeg és a virágföld is. A tőzeget általában Litvániában bányásszák, ami a háború szempontjából jelenleg nem éppen minősül biztonságosnak és ráadásul még ide is kell szállítani, ami csak növeli a növények piaci árát. A fóliasátor, a fűtés, az emelkedő munkabérek, a különböző csomagoló anyagok és az öntözési rendszer is drágult, így nyilvánvaló, hogy a növények árát is emelni kell. Egyes tételeknél akár 30 %-os drágulás is megfigyelhető, de általánosságban 10-20 százalékos az emelkedés mind a dísznövények, mind a facsemeték terén.
Facsemeték forgalmazása
A szabad gyökerű facsemetéket tavaszig lehetett forgalmazni, legközelebb már csak ősszel, a lombhullást követően lehetséges a forgalmazásuk, addig is konténeres facsemetéket lehet vásárolni. Ezek ára általában 4-5 ezer forintnál kezdődnek, de áruk a méretüktől is függ. Az egynyári növényeknél is jól látható egy 10-15 %-os emelkedés csakúgy, mint a különböző cserjéknél és az évelőknél is. Úgyhogy egy-egy vásárlás alkalmával jól meg kell gondolnunk, melyik növénybe is ruházzunk be.
Melyik növények drágulnak meg jelentősen?
Átlagosan 13 %-kal emelkednek a dísznövények árai a tavalyi időszakhoz képest, de jelentősebb drágulást az üvegházas növényeknél figyelhetünk meg. A kereskedéseket érzékenyen érintette a drágulás, hogy egyik percről a másikra 35-40 százalékkal magasabbak lettek a termesztőedények árai. Decemberben még egy átlagos kétliteres cserép 54 forint volt, ma már viszont ugyanaz a cserép 70 forintba kerül.
Az áremelkedés hatására összességében a választék szűkül, de még így is lesz miből választanunk!