A növény az első évben indul fejlődésnek, a következőtől pedig már szaporodni is elkezd a virágzással elszórt magvakkal és fokhagymák által, így egyre több és több lehet a kezdeti kevésből is. Épp ezért előfordulhat, hogy a kezdeti egy-két tő medvehagyma szép lassan kinővi az ágyását, és újabb területeket követel magának. Ilyenkor nyugodtan szedjünk ki egy részt belőle kis kerti lapáttal és ültessük át kisebb cserepekbe, új ládába, vagy akár el is ajándékozhatunk belőle ismerőseinknek, barátainknak. Biztosan örülni fognak ennek a szép és hasznos növénynek.
Mikor szüretelhetjük?
A friss leveleket legkorábban február végétől, de inkább március elejétől szedhetjük. Érdemes még a virágzás előtt leszedni őket, mert a virágzás utána leveleknek erős fokhagyma illatuk lesz, és csökken a vitamin tartalmuk is. Persze nem egyszerre kell szedni, nyugodtan apránként és folyamatosan ráérünk, mivel a virágzás is fokozatos, hiszen a növény ekkor minden tápanyagot a virágzásra fordít és csak erre koncentrál.
Hogyan használjuk?
A leveleket adhatjuk salátákhoz, levesekhez, kefirhez, vagy joghurthoz, de rengeteg ételhez fűszerként is tökéletesen passzol. A főzésnél arra kell ügyelni, hogy csak a főzés végén adjuk a felaprított medvehagymát az ételekhez, mert így nem csökken az illóolaj és vitamin tartalma. Szerencsére többféleképpen tartósíthatjuk is ezt a nagyszerű növényt. Ha véletlenül túl sok medvehagymát szedtünk, a megmaradt leveleket szárítva, vagy fagyasztva is tárolhatjuk, de akár a megmosott leveleket egy konyharuhába csavarva a hűtőszekrényben is tárolhatjuk 1-2 napig. Ha sokkal tovább szeretnénk eltartani, készíthetünk belőle olajat is.
A medvehagyma rendkívül egészséges gyógynövény, mivel magas a C-vitamin tartalma, továbbá magnézium, és vas is található benne nagy mennyiségben. Gyógyhatásai közül a legismertebbek a vértisztítás, a vesetisztítás, és a magas vérnyomás csökkentése.