A kémiai szúnyogirtás a múlté!

Idéntől megszűnt a szúnyogok elleni légi irtás!

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes
Véget érhet a kémiai szúnyogirtás

Egyértelműen a biológiai védekezés a megoldás, de miért nem alkalmazzuk?

Magyarországon 98 százalékban a kifejlett szúnyogok ellen védekezünk, légi permetezéssel, ezzel szemben Nyugat-Európában a földi irtást részesítik előnyben, amivel képesek megakadályozni a szúnyogok kifejlődését, ráadásul sokkal kevesebb mérgező anyagot juttatnak ki a környezetbe. A földi irtás meleg ködös eljárással történik, egy platós teherautóra szerelt motor magas hőfokon képez ködöt az irtószerből, melynek vivőanyaga nem mérgező. A keletkezett köd jól elterül, általában 5-15 percig, akár egy óráig lebeg a területen, ennek hatására a növények alatt megbújó rovarok ellen is hat. Az eljárás előnye, hogy egész éjszaka végezhető.

A biológiai védekezés megismerése a cél

A legnagyobb cél az lenne, ha elterjedne mindenhol a biológiai védekezés, ugyanis akkor meg lehetne akadályozni a lárvák kikelését, és csak minimális kémiai beavatkozásra lenne szükség. A biológiai szúnyogírtással lárvaállapotban elpusztíthatók a szúnyogok, olyan anyaggal, ami nem károsít más rovarokat, éppen ezért használják ezt a megoldást Nyugat-Európában szinte mindenhol. 

hirdetes

Mi is az a biológiai védekezés?

Megfelelő kivitelezés esetén közel száz százalékos hatékonyság érhető el a segítségével, ez a technológia ráadásul lehetővé teszi, hogy a nap bármely szakában végezhető, valamint szélsőséges időjárási viszonyok között is alkalmazható. Az irtószer szórása röpítőtárcsás szóróberendezéssel, helikopterrel történik. A technológia előnye, hogy alkalmas arra, hogy egy szúnyogtérkép segítségével GPS helymeghatározó eszköz alkalmazásával automatikusan adagolja a kezelendő területe a szert, így a pilóta beavatkozás nélkül mindig, minden helyszínen a szükséges dózis juttatható ki.

Másik nagy előnye, hogy sokkal kisebb költségekkel jár, mint a hagyományos vegyi anyagokkal történi irtás. Hátránya lehet az, hogy csak a tenyészőhelyek pontos feltérképezése esetén, technológiailag jól kezelhető területen lehet eredményes, ahol átlagos csapadékviszonyok mellett jó hatásfokú a kezelés. Az tény, hogy Magyarországon fejlődni kell biológiai védekezés terén, mivel az összterület 2-4 százalékán zajlik jelenleg ilyenfajta védekezés. Bízunk abban, hogy 2020-ban már nálunk is ez a védekezési alternatíva terjed el a legjobban! 

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állványos szénaszárítás

régmúltra visszatekintő, a hagyományos zöldszénakészítés egyik módja. Főként a... Tovább

döntéselmélet

a gazd. tevékenységek közül a legjobb megoldással, ill. annak kiválasztásával foglalkozik. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek