Egyértelműen a biológiai védekezés a megoldás, de miért nem alkalmazzuk?
Magyarországon 98 százalékban a kifejlett szúnyogok ellen védekezünk, légi permetezéssel, ezzel szemben Nyugat-Európában a földi irtást részesítik előnyben, amivel képesek megakadályozni a szúnyogok kifejlődését, ráadásul sokkal kevesebb mérgező anyagot juttatnak ki a környezetbe. A földi irtás meleg ködös eljárással történik, egy platós teherautóra szerelt motor magas hőfokon képez ködöt az irtószerből, melynek vivőanyaga nem mérgező. A keletkezett köd jól elterül, általában 5-15 percig, akár egy óráig lebeg a területen, ennek hatására a növények alatt megbújó rovarok ellen is hat. Az eljárás előnye, hogy egész éjszaka végezhető.
A biológiai védekezés megismerése a cél
A legnagyobb cél az lenne, ha elterjedne mindenhol a biológiai védekezés, ugyanis akkor meg lehetne akadályozni a lárvák kikelését, és csak minimális kémiai beavatkozásra lenne szükség. A biológiai szúnyogírtással lárvaállapotban elpusztíthatók a szúnyogok, olyan anyaggal, ami nem károsít más rovarokat, éppen ezért használják ezt a megoldást Nyugat-Európában szinte mindenhol.
Mi is az a biológiai védekezés?
Megfelelő kivitelezés esetén közel száz százalékos hatékonyság érhető el a segítségével, ez a technológia ráadásul lehetővé teszi, hogy a nap bármely szakában végezhető, valamint szélsőséges időjárási viszonyok között is alkalmazható. Az irtószer szórása röpítőtárcsás szóróberendezéssel, helikopterrel történik. A technológia előnye, hogy alkalmas arra, hogy egy szúnyogtérkép segítségével GPS helymeghatározó eszköz alkalmazásával automatikusan adagolja a kezelendő területe a szert, így a pilóta beavatkozás nélkül mindig, minden helyszínen a szükséges dózis juttatható ki.
Másik nagy előnye, hogy sokkal kisebb költségekkel jár, mint a hagyományos vegyi anyagokkal történi irtás. Hátránya lehet az, hogy csak a tenyészőhelyek pontos feltérképezése esetén, technológiailag jól kezelhető területen lehet eredményes, ahol átlagos csapadékviszonyok mellett jó hatásfokú a kezelés. Az tény, hogy Magyarországon fejlődni kell biológiai védekezés terén, mivel az összterület 2-4 százalékán zajlik jelenleg ilyenfajta védekezés. Bízunk abban, hogy 2020-ban már nálunk is ez a védekezési alternatíva terjed el a legjobban!
Forrás: Fotó: Pixabay