Korábbi cikkünkben már sok mindent elmondtunk nektek a légi szúnyogírtásról, és annak veszélyeiről, most pedig arról adunk hírt, hogy megszületett az Európai Unió döntése, mely szerint ezentúl tilos lesz a levegőből való szúnyogírtás, nézzük a részleteket!
Egytértesz a légi irtás megszüntetésével?
A kémiai irtás korábbi szankciói
Már korábban is szankcionálták a légi irtást valamilyen szinten, Nyugat-Európában például csak abban az esetben lehet elvégezni a kémiai irtást, ha annak közegészségügyi oka van, mondjuk járványveszély miatt. Magyarországon ott tartunk, hogy a természetvédelmi területeken tiltott a kémiai védekezés, ezeken a helyeken ráadásul még a biológiai módszer alkalmazása is tiltva van. Viszont a természetvédelmi területek kivételével minden évben lepermetezik Magyarország egészét azzal az idegméreggel, ami a vizsgálatok szerint szinte semmit sem ér, ugyanis kiderült, hogy ott, ahol elvégezték a kémiai irtást, a szúnyogpopuláció visszatér, újra fejlődik.
2020-tól mindenhol megszűnik a kémiai irtás
2020-tól az Európai Unió egész területén megszűnik a kifejlett szúnyogok ellen alkalmazható készítmények kijuttatásának lehetősége. Dr. Zöldi Viktor, a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársa már márciusban beszélt arról, hogy várhatóan 2020-tól nem lesz légi imágóirtásra engedélyezett szer, tehát lehetetlen lesz a kifejlett szúnyogok ellen védekezni a levegőből.
A légi irtásnak egyébként komoly környezetkárosító hatásai vannak, többek között károsan hat a méhekre, illetve az egyéb repülő rovarokra. Ráadásul nincs hatástartósága, ami annyit jelent, hogy az a rovar, ami belerepül a vegyszeres ködbe, elpusztul, de a növények alatt található rovarok ellen hatástalan a szer. Hosszútávon nemcsak a rovarokra gyakorol negatív hatást a légi permetezés, hanem a madarak világára is, mivel csökken a rovartáplálékok mennyisége/minősége, tehát a méreganyagokkal szennyezett rovarok károsan hatnak a legyeket, szúnyogokat, méheket elfogyasztó állatokra is.
Ez pedig odáig is vezetett, hogy a leginkább városban lakó, és szúnyogokkal táplálkozó molnárfecske hazai állománya több mint a felére csökkent az utóbbi 20 évben. A tökéletes megoldást a biológiai gyérítés lenne, amit Magyarországon még csak nagyon kevés helyen alkalmaznak. A módszerről a következő oldalon tudhattok meg többet, érdemes lapozni egyet!
Forrás: Fotó: Pixabay