A kémiai szúnyogirtás a múlté!

Idéntől megszűnt a szúnyogok elleni légi irtás!

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes

Korábbi cikkünkben már sok mindent elmondtunk nektek a légi szúnyogírtásról, és annak veszélyeiről, most pedig arról adunk hírt, hogy megszületett az Európai Unió döntése, mely szerint ezentúl tilos lesz a levegőből való szúnyogírtás, nézzük a részleteket! 

Véget érhet a kémiai szúnyogirtás

Egytértesz a légi irtás megszüntetésével?

    

A kémiai irtás korábbi szankciói

Már korábban is szankcionálták a légi irtást valamilyen szinten, Nyugat-Európában például csak abban az esetben lehet elvégezni a kémiai irtást, ha annak közegészségügyi oka van, mondjuk járványveszély miatt. Magyarországon ott tartunk, hogy a természetvédelmi területeken tiltott a kémiai védekezés, ezeken a helyeken ráadásul még a biológiai módszer alkalmazása is tiltva van. Viszont a természetvédelmi területek kivételével minden évben lepermetezik Magyarország egészét azzal az idegméreggel, ami a vizsgálatok szerint szinte semmit sem ér, ugyanis kiderült, hogy ott, ahol elvégezték a kémiai irtást, a szúnyogpopuláció visszatér, újra fejlődik. 

hirdetes

2020-tól mindenhol megszűnik a kémiai irtás

2020-tól az Európai Unió egész területén megszűnik a kifejlett szúnyogok ellen alkalmazható készítmények kijuttatásának lehetősége. Dr. Zöldi Viktor, a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársa már márciusban beszélt arról, hogy várhatóan 2020-tól nem lesz légi imágóirtásra engedélyezett szer, tehát lehetetlen lesz a kifejlett szúnyogok ellen védekezni a levegőből.

A légi irtásnak egyébként komoly környezetkárosító hatásai vannak, többek között károsan hat a méhekre, illetve az egyéb repülő rovarokra. Ráadásul nincs hatástartósága, ami annyit jelent, hogy az a rovar, ami belerepül a vegyszeres ködbe, elpusztul, de a növények alatt található rovarok ellen hatástalan a szer. Hosszútávon nemcsak a rovarokra gyakorol negatív hatást a légi permetezés, hanem a madarak világára is, mivel csökken a rovartáplálékok mennyisége/minősége, tehát a méreganyagokkal szennyezett rovarok károsan hatnak a legyeket, szúnyogokat, méheket elfogyasztó állatokra is.

Ez pedig odáig is vezetett, hogy a leginkább városban lakó, és szúnyogokkal táplálkozó molnárfecske hazai állománya több mint a felére csökkent az utóbbi 20 évben. A tökéletes megoldást a biológiai gyérítés lenne, amit Magyarországon még csak nagyon kevés helyen alkalmaznak. A módszerről a következő oldalon tudhattok meg többet, érdemes lapozni egyet! 

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-12

Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés

Időjárás előrejelzés a hétre. Fedezd fel, milyen időjárás vár a héten – köd, szitálás és akár az első hó is megérkezhet, hogy megadja az igazi téli hangulatot!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

itatás

az állatok ellátása ivóvízzel. Külterjes körülmények között a természetes vizek,... Tovább

Budakörnyéki Földhivatal

Földhivatal Közszolgáltató Hétfõ, Szerda: 08:30 - 16:00, Péntek: 08:30 - 12:00 Cím:... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek