3. Napraforgóliszt
A napraforgók magjából készített liszt fehérjékben gazdag, és különféle ásványi anyagokat illetve mikrotápanyagokat tartalmaz (tiamin, pantoténsav, magnézium, cink, réz, stb.) Ez a vegánnak számító, gluténmentes készítmény kiváló és egészséges alternatíva a „hétköznapi” lisztek helyett, ugyanis íze sem kifejezetten erős. Elkészítéséhez porrá kell őrölni egy erre alkalmas céleszközzel (például turmixgéppel). Vigyázz, nehogy túl finomra őröld, különben vajjá alakulhat át. Ezt a port egy finomszövet szűrővel szűrd át, hogy elválaszd belőle a nagyobb darabokat. Ez után hűtőben vagy fagyasztóban tárolható.
Érdemes megjegyezni, hogy ha a napraforgóliszt szódabikarbónával vagy sütőporral találkozik, akkor egy kémiai reakciónak köszönhetően zöld színűvé válik, miután felmelegítik az ételt. Ettől nem kell megijedni, mert ennek ellenére ugyan úgy teljesen ehető marad, de ha el szeretnéd kerülni az elszíneződést, akkor egy kevés kakaóport is érdemes hozzáadni a recepthez, ami segíthet eltakarni a zöld árnyalatokat. Egy másik megoldás 5-15ml citromlevet önteni a recept nedves hozzávalóihoz.
4. Napraforgóvaj
A napraforgóvaj a mogyoróvaj egyedi ízű, de kétségtelenül finom alternatívája lehet. Elkészítéséhez szórd ki a napraforgómagokat egy tepsibe, és 175°C-on süsd őket 4 percen keresztül. Ez után forgasd át őket alaposan, majd helyezd vissza mind a sütőbe további 4 percre.
A másodjára is átsütött magokat ez után szórd bele egy turmixgépbe, majd adj hozzájuk egy kevés tengeri sót, és turmixold őket addig, amíg porrá nem válnak. Ez után folytasd a turmixolást további 15 percig, és eközben néhány percenként nyomkodd vissza a többihez a port, amit a turmix kicsap a falára. Az ízesítés érdekében adj hozzá egy kis mályvaszirupot vagy kókuszcukrot. Folytasd a turmixolást, amíg vajjá nem áll össze a keverék, és közben kóstolgasd, hogy mennyi ízesítő vagy kell még bele.
5. A napraforgó a gyökértől kezdve a szirmokig ehető
Habár a legtöbbeknek a napraforgó magjai ugranak be, amikor szóba jön e növény felhasználása, valójában teljese egészében – gyökerek, szár, levelek, szirmok – fogyasztható. A gyökereket például meg lehet sütni, párolni, és pép is készíthető belőlük. Nyersen felszeletelve salátákban is fogyaszthatók. A napraforgó szára a zellerhez hasonló – kellemes ízű és ropogós. A leveleket nyersen salátákban, vagy a spenóthoz hasonlóan, forralva is el lehet fogyasztani. Forró vízben kifőzve köhögés, hasmenés és láz csillapítására alkalmas tea készíthető belőle. Végezetül ne feledkezzünk meg a keserédes szirmokról sem, amik kiegyensúlyozhatnak egy kissé túlédesített tál ételt, vagy színt adhatnak egy friss tál salátának is.
6. Természetes festékanyag
A szirmokból teljesen természetes, sárga festékanyag készíthető. Csak fogj egy nagy adag szirmot, dobd őket egy rozsdamentes lábasba, és öntsd fel őket vízzel úgy, hogy az minden szirmot elfedjen. Lassú tűzön főzd őket legalább egy órán keresztül, amíg a víz teljesen át nem veszi a színüket. Ez után szűrd le a folyadékot, és használd természetes szövetek (gyapjú, pamut, len, selyem, stb.) színezésére