Napraforgó termesztése eredményesen

Napraforgó termesztése - Tippek a napraforgó termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Napraforgó termesztési tanácsok

Ha az előző oldalon található javaslatok alapján jársz el, akkor idővel szép, termékeny napraforgók fogadnak majd, valahányszor kilépsz a kertbe. Ha nem csak díszként szeretnéd tartani őket, akkor bizonyára valamire fel is szeretnéd használni egy vagy több részüket. A gyökértől a virágokig napraforgók minden része rendkívül hasznos tud lenni – íme csak néhány dolog, amire felhasználhatod őket.

1. Napraforgómagok

A napraforgómagok E-vitamint, rezet, B1-vitamint, magnánt, szelént, foszfort, magnéziumot, B6-vitamint, folátokat, és B3-vitamint tartalmaznak. Már ez az egy tulajdonságuk is értékes növénnyé teszi őket, de még nem végeztünk – a magvak gyulladásgátló és méregtelenítő hatással bírnak, ráadásul bizonyos kutatások szerint a rák elleni védelemben is segítenek. Tovább is van: csökkentik a koleszterinszintet, nyugtatják az idegeket, és jót tesznek a szív egészségének is. A napraforgó magjai általában a virágzást követően 30-45 nappal válnak éretté. A napraforgófejek hátulja zöld színből barnává változik, a magvak pedig befeketednek, és fehér csíkok jelennek meg rajtuk. Ez azt jelenti, hogy már szüretelhetők.

hirdetes

Vágd le a napraforgó fejét úgy 10 centivel a fej alatt, majd egy villa segítségével távolítsd el belőle a magvakat. Ezeket ez után alaposan ki kell szárítani, majd légmentesen zárható üvegben hűtőbe vagy fagyasztóban tárolni. „Szavatosságukat” egy évig őrzik meg. Fogyaszthatók akár nyers, vagy pörkölt formában is, csak ne felejts el félretenni egy jó adagot a jövő évi ültetésre!

2. Napraforgóolaj

Az antioxidánsokban és zsírsavakban gazdag napraforgóolaj a legtöbb konyha egyik „alapkelléke”. Egy kifejezetten egészséges hozzávalóról van szó, amelyet sütéshez, vagy akár saláták ízesítéséhez is használhatsz. Nem csak elfogyasztva képes kifejteni pozitív élettani hatásait. Magas E-vitamin tartalmának köszönhetően jót tesz a bőrnek is – segít felvenni a küzdelmet a szabad gyökökkel, regenerálja a bőrsejteket, felgyorsítja a bőr begyógyulását, hidratálja a bőrt, és segít kevésbé észrevehetőbbé tenni a hegeket. Mindemellett a haj hidratálására is használható. Természetes hajkondicionálóként megakadályozza a hajszálak töredezését és elvékonyodását is.

Ha van otthon olajprésed, akkor könnyedén olajjá alakíthatod napraforgómagjaidat. Ha nincs, akkor fogj egy kézi darálót, és daráld le vele a magvakat. Fogd az így keletkező pépet, helyezd egy vékony szövetdarabra, csavard össze azt, és nyomd ki belőle az utolsó csepp olajat is. Miután az olaj így vagy úgy ki lett préselve, hagyd néhány napig állni, hogy aranysárga színűvé válhasson. A kipréselt pépet felkínálhatod csirkéidnek egészséges csipkednivalóként.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

biogazdálkodás (biológiai gazdálkodás)

elméletileg az ősi földművelési formák kitöltése korszerű tartalommal. Hívei... Tovább

5/2006. (I. 20.) FVM-EüM-ICsSzEM együttes rendelet

az élelmiszerek jelölésérõl szóló 19/2004. (II. 26.) FVM-ESzCsM-GKM együttes rendelet... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés