Az iskolabezárás, az elöregedés és az elköltözések, valamit a Mezőnagymihály és Nagyecsér közt soha el nem készült műút hiánya együttesen okozták a település végzetét. A település 2001-ben már csak 7 embernek adott otthont, ezután teljesen elnéptelenedett és az enyészetté lett….Egészen 2006-ig, ekkor költözött ide Tóth Rudolf!
Mindenhol a pusztulást láttam, először meg sem fordult a fejemben, hogy ide költözzek. A negyedik látogatásom után jöttem rá, hogy erre van szükségem. Elegem lett belőle, hogy rabszolgaként élek, hogy a munkámat nem fizetik meg rendesen. 350 ezer forintért 7200 négyzetméteres telket vásároltam, és önellátó gazdálkodásba fogtam – magyarázta Tóth Rudolf (57), aki 10 évvel ezelőtt még egy építőipari vállalkozást működtetett Budapesten. Csodabogárnak hittük.
Nem értettük, hogy egy fővárosi vállalkozó miért költözik egy gazzal benőtt, elhagyatott helyre. Sokan arról kezdtek pletykálni, hogy menekül a hatóságok elől, vagy drogtanyát hoz létre Nagyecséren. Mára már elültek ezek a találgatások, de az elején többször is rendőrök látogatták meg őt – mesélte Vályi László, a környező Mezőnagymihály polgármestere. Rudolf szinte a semmiből építette újra a telket, közel száz gyümölcsfát ültetett, és parcellákat hozott létre, többek között paradicsomot, paprikát, hagymát, kukoricát termeszt.
Áramot napelemmel generálok, a víz 17 méter mélyről jön. Főzni egy szabadtéri kályhán szoktam, a vizet is ezzel melegítem a mosogatáshoz és a fürdéshez. Utóbbihoz van egy kádam a kertben, és egy zuhanyozófülkét is tákoltam nádból, kavicsokkal az alján – vezetett minket körbe az egyébként családos férfi, aki több mint 30 év házasság után hagyta hátra feleségét és négy gyermekét, akikhez télen, néha hétvégente tér vissza a fővárosba.
Néha ők is meglátogatnak, ebben a 40 centi vastag falú vályogházban fogadom őket – mutatott a lakóhelyére a méhészkedésssel és pálinkafőzéssel is foglalkozó férfi. A költségeket festői munkákból állja, a megélhetés a tanyán heti ezer forint.
A nyugodt remetelétet csak keddenként zavarják meg a Rudolf feje fölött gyakorlatozó Gripenek, misztikus, szellemházakból érkező furcsa zajok nem bolygatják a vállalkozót. Bármi lesz is a falu sorsa, egy biztos: Rudolf már itt hagyta a nyomát. A székely kultúra iránti rajongásának köszönhetően a falutáblán már rovásírással is olvasható: „Nagyecsér”