A nadálytő öntözése
A megerősödött nadálytő hosszú gyökereinek köszönhetően jól tűri a szárazságot, de persze jól esik neki, ha mindig nyirkos talajban lehet. Különösen a szárazabb nyári időszakokban kell odafigyelned a megfelelő folyadék-utánpótlására.
A nadálytő szétválasztása
A nadálytövet néhány évente szét kell választani. Ez segít megőrizni a növények egészségét, és több helyet biztosít a gyökerek számára. A szétválasztott palántákat aztán újraültetheted, elajándékozhatod vagy komposztálhatod is.
A nadálytő társültetése
Mint azt már többször is olvashattad, a nadálytő tápanyagokat hoz a felszínre a közelében lévő növények számára. Azonban mivel magasra nő meg, könnyedén beárnyékolhatja szomszédjait, ami viszont nem tesz jót nekik. Ha viszont árnyékkedvelő növények közelébe ülteted, akkor két legyet üthetsz egy csapásra. A nadálytő mellé remek társ a körte, a szilva, a nektarin, az alma, a barack, a kajszibarack, a datolyaszilva, a paradicsom, a burgonya és az uborka is.
A nadálytő problémái és megoldásai
A nadálytő egy szívós gyógynövény, amit csak kevés kártevő és betegség támad meg. Legfőképpen arra kell odafigyelned, hogy mindig alaposan kigyomlálj körülötte, mert a gyomok nem csak a tápanyagokat veszik el hasznos növényeidtől, hanem kártevőknek és betegségeknek adhatnak otthont. Ami még gondot okozhat, az a nadálytő rozsdabetegsége. Ez a gombás fertőzés szegényesebb hozamot okozhat. A Blocking 14 változat ellenáll a rozsdásodásnak.
A nadálytő szüretelése és felhasználása
A nadálytő apró, harangformájú virágokat hoz, amelyek a tavasz végén és a nyár elején jelennek meg. Sok bennük a nektár, ezért a mézelő méhek és más beporzók nagyon kedvelik őket. A nadálytőt a tavasz végétől egészen őszig lehet szüretelni. A fekete nadálytőt 60 cm-es korától érdemes betakarítani, amikor már virágzani kezdett, ha a leveleit szeretnéd felhasználni.
Komposztálás
A nadálytő kiváló komposztnövény. Tele van ásványi anyagokkal, úgymint káliummal, szilícium-dioxiddal, magnéziummal, kalciummal, nitrogénnel és vassal, amelyek mind belekerülnek a komposztba, hogy később növényeid is részesüljenek belőlük. A nadálytő leveleinek nagyjából 17%-a nitrogén, míg a friss lótrágyáé csupán 14%, a lebomlotté pedig 2,3%. A levelek továbbá nagy mennyiségű kálisót is tartalmaznak. Nincs más dolgod, mint leszedni és a komposzthalom zöld rétegeibe keverni őket.
Nadálytőtea a növények számára
A nadálytőből nagyszerű minőségű komposzttea is készíthető. Vágd fel apró darabokra, majd öntsd a darabokat egy 20 literes vödörbe. Töltsd fel vízzel, majd nyomd le a darabkákat valamivel, hogy a vízszint alatt maradjanak. Hagyd így ázni a keveréket, meg sötétbarna színűvé nem válik, majd 15:1 hígításban használd folyékony trágyaként.
A nadálytő, mint takarmány
A nadálytőtea szelént tartalmaz, amihez az állatok nem jutnak hozzá nagyobb mennyiségekben a legelőkön. Emellett rostokban is gazdag, így mind a tyúkoknak, mind a sertéseknek kiváló eledel.