A muskátli az egyik legnépszerűbb beltéri és kültéri virágos növény, ami azért is olyan népszerű, mert elég szívós is- ennek ellenére számos betegségre érzékeny, könnyen megbetegszik. Fontos, hogy képesek legyünk azonosítani a muskátli betegségeit, ha és mikor fordulnak elő. Melyek a leggyakoribb muskátli problémák, milyen jelek utalnak rájuk, és hogyan lehet kezelni őket? Mutatjuk!
Gyakori muskátli problémák: Levélfoltosság
Az alternaria levélfoltot sötétbarna, vízzel átitatott kör alakú foltok jelzik, amelyek átmérője 6 mm-től 1 cm-ig terjed. Az egyes foltok vizsgálatakor koncentrikus gyűrűk képződését láthatjuk, amelyek a kivágott fa tuskóján látható növekedési gyűrűkre emlékeztetnek. Az egyes foltokat sárga fényudvar veszi körül. Az ehhez hasonló muskátli problémák leggyakoribb kezelési módja a gombaölő szer alkalmazása.
Gyakori muskátli problémák: Bakteriális fertőzés
A bakteriális fertőzést körkörös vagy szabálytalan formájú, vízzel átitatott foltjairól/elváltozásairól lehet azonosítani, amelyek barnás vagy barna színűek. Sárga ék alakú területek úgy is kialakulhatnak, hogy a háromszög alakú ék széles része a levélszél mentén van, és az ék pontja egy levéleret érint. A baktérium a levelek erein és levélnyélein keresztül terjed a növény érrendszerébe, és végül az egész növény elhervadását okozza, ami a szár rothadásához és halálához vezet. A bakteriális fertőzéssel fertőzött növényeket el kell dobni, és megfelelő higiéniai intézkedéseket kell betartani, különösen a kerti szerszámok és cserepek révén továbbterjedhet a probléma.
Gyakori muskátli problémák: Szürkepenész
A szürkepenész egyike azon muskátli betegségeknek, amelyek hűvös és nyirkos időjárási körülmények között terjednek főként. talában a növény egyik első része, amely megfertőződik, a virág, amely megbarnul, kezdetben vízzel átitatott megjelenésű, és szürke gombaspórák bevonatává válhat. Az érintett virágok idő előtt lehullanak, és a leszálló szirmok által érintett leveleken levélfoltok vagy elváltozások alakulnak ki. Vágd le és semmisítsd meg a fertőzött növényi részeket, és tartsd tisztán a növényt körülvevő talajt minden törmeléktől. A betegség első jelére gombaölő szerek alkalmazhatók, hogy megakadályozzák a betegség terjedését.
Gyakori muskátli problémák: Rozsdagomba
Ellentétben a levélfoltokkal, amelyeket nehéz megkülönböztetni egymástól, a rozsdagombát meglehetősen könnyű azonosítani. Vöröses barna pustulák alakulnak ki a levelek alsó oldalán, sárga területek pedig közvetlenül a levél felszínén lévő pustulák fölött. A fertőzött levelek eltávolítása és gombaölő szer alkalmazása a legjobb módszer a rozsdásodott muskátli kezelésében.