Vannak olyan titkos trükkök, amiket nem mondanak el minden kertészetben, mert tényleg csak a legprofibb kertészek ismerik azokat. A muskátlik népszerű virágok, ezért most nektek is elmondom azt a trükköt, amit anyósom osztott meg velem, és amitől szó szerint megduplázódott.
Muskátlit minden ablakba!
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de szerintem muskátlit kellene tenni minden egyes ablakpárkányba, mert egyszerűen annyira jól mutat. Bármilyen házat pillanatok alatt képes feldobni, és színpompává varázsolni. Nemis mediterrán hatást kelt, hanem afféle idillit, bájosat. A nagy esőzés azonban sajnos eléggé betett a virágoknak, ezért is örülök, hogy ismerem a titkos trükköt, amit még tavaly osztott meg velem az anyósom, és akkor azonnal ki is próbáltam. A muskátlik locsolásáról van szó, aminek hatására csodaszép friss virágok jelennek meg rajta szinte azonnal, és tömegszámra!
Anyósom titkos trükkje a muskátli locsolásához
Egy virág esetében kiemelten fontos a locsolás, sőt ez az egyik legfontosabb. Ha túl keveset locsolunk valamit, akkor nem jut elég tápanyaghoz, kiszárad, de a túl sok locsolás is ártalmas lehet. A túl sok locsolás gyökérrothadáshoz vezethet, ami szintén a növény halálával jár. Fontos tehát betartani az optimális locsolási mennyiséget, ami persze nem mindig egyszerű, mert az időjárás is befolyásolhatja azt. És ha nem lenne elég baj, a mennyiség megállapítása…az sem mindegy, hogy hogyan locsoljuk a virágokat. A muskátli esetében is meghatározó az, hogy milyen vízzel locsoljuk őket.
Anyósom tippjei: Így locsold a muskátlidat!
Ha szeretnéd, hogy muskátlid szebb legyen, mint valaha, a szomszédok valósággal áhítozzanak, az egész utcában a te muskátlid legyen a legdúsabb, akkor figyelj oda a megfelelő locsolásra! Mit jelent ez? Anyósom megosztott néhány tippet a muskátli locsolásával kapcsolatban, amit betartva tényleg csodaszép, élettel teli, és sok-sok virággal pompázó lett a muskátlim.
- A vizet közvetlenül a muskátli tövéhez öntsd, ne pedig csak úgy a cserépbe valahova, hogy könnyedén fel tudja szívni a növény, szinte azonnal. Nekünk is kicsit magasan vannak a párkányok, ezért emelvényre szoktam állni a locsoláshoz, hogy tényleg jó helyre irányítsam a locsoló csövét, szerintem ennyit megérdemelnek a szép, sínes muskátlik!
- Figyelj arra, hogy ne a legmelegebb órákban locsold meg a muskátlit, mert ettől nagy a kockázata, hogy tönkremegy. Nyáron kizárólag csak este, vagy reggel, hűvösebb időben locsold a muskátlit!
- Nemcsak az nem mindegy, hogy milyen hőmérsékletben öntözzük a muskátlit, hanem az sem, hogy milyen hőmérsékletű vízzel. Ahogyan a nyári forróságban téged is valóságos sokként ér, ha valaki hideg vízzel lespriccel (még akkor is, ha az a Balaton huszon fokos vize), a muskátlit is sokként éri a jéghideg csapvíz. Anyósom azt javasolta, hogy még jóval a locsolás előtt tegyek egy kanna vizet árnyékos helyre, hogy felvegye a környezet hőmérsékletét, és kevésbé drasztikus sokkolásként érje a hatás a muskátlit a víz.
- Anyósom azt is mondta, hogy a klóros víz nem igazán tesz jót a muskátlinak, ezért érdemes vagy kútvizet, vagy esővizet használni. (Ebben a korábbi cikkünkben olvashatsz arról, hogy hogyan tudod gyűjteni az esővizet hatékonyan.) Ha a csapvíz az egyetlen lehetőséged, akkor forrald fel előzetesen a locsolóvizet, majd ha lehül, azzal locsold meg a muskátlit, így csökkentheted a klór mennyiségét,
- És a legfontosabb tipp a muskátli gondozásához, locsolásához: minden második héten, de szigorúan csak a második héten adagoljunk a locsolóvízhez némi folyékony műtrágyát, ami segíti a növény táplálását!