Minden kertben helye van a mini rózsának

Mini rózsát minden kertbe!

GE.
hirdetes

Minden kertet feldob csodaszép alakjával, nem mindennapi illatával. Ha te is szeretnéd, hogy a kerted mesebeli és egyedi legyen, akkor mindenképp ültess mini rózsákat. És hogy mit kell tudni erről a növényről? A most következő cikkből kiderül!

Ültess te is mini rózsát!

A miniatűr rózsák nevüket méreteik után kapták. Lehetnek bébik és hobbitok. Nevelhetjük őket cserépben, dézsában, ládában, vagy a kertben is. A sziklakertek virágos díszei lehetnek. Különleges atmoszférát teremtenek apró szirmaikkal, finoman fűrészelt szélű leveleikkel, kecses formájukkal, elbűvölő illatukkal.

 

A miniatűr rózsákat a magas rózsákból szelektálták. Származásukat kínai rózsára (Rosa chinensis minima) vezethetjük vissza. A mini rózsák, bár sok mindenben különböznek egymástól, közös bennük, hogy apró, illatos virágok fejlődnek rajtuk. A mikro méretű legkisebbek 12 cm magasak, míg a legnagyobbak fél méter körüliek. A virágok átmérője 1 és 5 cm között változik. A virágszín ugyanolyan változatos, mint a teljes méretű rózsáké.

 

A mini rózsák eredetileg kültéri rózsák. Mínusz 18 C0 –ig fagytűrők. De akár mínusz 35  C0 –ot is kibírnak, ha télen takarjuk őket. Gondozást alig igényelnek. Konténerben tarthatók, szegélynek ültethetők. Remek miniatűr csokrok köthetők virágaikból.

 

Kertben, ellentétben nagy, oltott testvéreikkel kevés gondozást igényelnek. Miután saját gyökéren nevelkednek, edzettebbek és jobban metszhetők. Egyszerűen csak fazonírozzuk sövényvágóval, miután a virágok elnyíltak, majd másodvirágzás után ismét, késő ősszel.

hirdetes

 

A kerti mini rózsák (ezt a nevet a piac használja) változatosak. Vannak lakásban is tartható fajtáik. Általában igen lassan fejlődnek, de ha megeredtek, megszokták a helyüket, jól alkalmazkodnak a szobai körülményekhez is. Azonban igen nagy gondot kell fordítani a megvilágításukra, és oda kell figyelni az atkákra, ami egyik legfőbb ellenségük. Nézzük, mit kell tudni a gondozásáról, a következő oldalon folytatom!

Kiültetéskor legegyszerűbb, ha az ültető gödröt jól beöntözzük, majd a rózsa igényének megfelelő földbe ültetjük. Ez lehet jó minőségű kerti föld, vagy a már említett keverék, amit az ültető gödör környékén beforgatunk.

Alulra esetleg komposzt is kerülhet. A begyökeresedés kezdetén nem árt, ha kissé felhordjuk a talajt, így jobban megőrizzük a gyökérkörnyéki talaj nedvességtartalmát. A talaj nedvességtartamát megőrizendő takarhatunk fenyőkéreggel is. Mindig napos helyet válasszunk számukra. Ha több, apró bokorrózsánk van, ültessük őket egymástól 30 cm távolságra.

Az egyharmad rész virágföld, egyharmad rész tőzeg, egyharmad rész homok a legideálisabb közeg számukra. A tőzeget komposzt is helyettesítheti.

Fontos, hogy a keveréshez kész virágföldet használjunk. A keverést tiszta felületen végezzük el. A keverékhez adjunk trágyát. 4 liter talajhoz adjunk 1 dl szerves trágyát, vagy 2 csapott evőkanál általános, kiegyenlített tápanyagtartalmú műtrágyát. Az így megtrágyázott talajt azután tehetjük cserépbe, dézsába, de a szabadföldben is, aszerint, hogy hogyan akarjuk nevelni a rózsánkat. Ha folyékony növénytápot akarunk használni, 4 liter öntözővízhez az egyébként előírt mennyiség felét adjuk. A túltrágyázást különösen edényben nevelt rózsáknál kerüljük, mert a gyökerek hamar kinövik a helyüket.

Gyakran öntözzünk. A víz mennyisége akkor megfelelő, ha nedves kézzel kiflit tudunk formázni a beöntözött talajból, ám amikor a kezünkből kiöntjük, akkor a kifli szétesik.

A mini rózsák lakásban, beltéren is tarthatók. A virágokat jellemzően műanyagcserépben kapjuk. Ezért ajánlatos azonnal átültetni. Ha cserepes növényt akarunk nevelni, akkor átültetésnél, a szobanövényeknél ismert módszerrel ültessük át kb. 15 cm átmérőjű edénybe. A bájos bokrocskák valóban miniatűrök, némelyik mindössze 15 centi magas. Általában 30-40 centiméterre nőnek meg, kecses, egyszerű vagy telt virágokat hozva a hajtásokon.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

KH Ászok (K-22—01)

Õszi árpa Cél: õszi sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési... Tovább

földművelési rendszer

a növ. szerkezeti felépítését, az alkalmazott termesztési és talajhasználati eljárások... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem