A kutyák mancsa jóval túlmutat azon, hogy egyébként iszonyúan aranyosak. A kutyák mancsa, éppen úgy, mint az emberek keze, sajátságos védjegyeket rejt. Több pusztán a cukiságnál, a bőrhatású anyagtól és a kukoricás chips illattól. A kutyák mancsa rengeteg mindentől óvja őket meg, például a túlhevüléstől vagy, hogy baktériumokat szedjenek össze, valamint segít nekik értelmezni a környezetüket is. Most mélyen bele ássuk magunkat, hogy mi teszi a kutyák mancsát olyan különlegessé és azt is megnézzük, milyen érdekes és nem mindennapi tények jellemzik őket.
Mancs kisokos
Ahhoz, hogy tökéletesen tudjuk értelmezni és megismerni kutyánk lábát, először is szemügyre kell vennünk részeit és felépítését. A kutyák mancsának 5 részét különböztetjük meg:
A. Karmok: jobb esetben 4 db van belőlük
B. A 4 ujjon lévő talppárna: viszonylag szabadon mozgó mancs párna melyek a karmokat tartják
C. Mancsközép talppárna: a mancs közepén található nagyobb párna rész
D. a ’Farkas karom’: a mancstól feljebb elhelyezkedő oldalsó karom (evolúciós maradvány)
E. Csuklópárna: a mellső lábakon a mancstól kicsit távolabb elhelyezkedő párna
Az ujjon lévő talppárna
A 4 ujjon elhelyezkedő talppárna közvetlenül a mancs végén helyezkedik el, melyek az ikonikus mancsnyomot képezik. A kutyáknak lábanként 4 ilyen talppárnájuk van, míg a macskáknak és más emlősöknek általában 5.
Ezeknek a talppárnáknak változó színük lehet a feketétől egészen a rózsaszínig és a fehérig, és vannak kutyák, akiknek e színek kombinációi is megtalálhatóak a mancsukon lévő párnákon. Habár tapintásuk nagyon hasonlít egy keményebb bőrfelületével, valójában nem bőr fedi őket, hanem úgy nevezett epidermis, ami egy külső felületi bőr típus, mely az emberi talpat is fedi.
Az epidermis zsírt tartalmaz, mely segít a kutyáknak abban, hogy ne fázzon a talpuk, hőszigetelő hatásuk hozzájárul, hogy a kutyák mancsa jól ellenálljon a hidegnek, a hónak és a jégnek is.
Mancsközép talppárna
Ha a ujjakon lévő talppárnát az emberi ujjakhoz hasonlítjuk, akkor ezen elv mentén haladva a mancs közepén található, szív alakú talppárna olyan, mint az emberi kézen a tenyér, vagy a talpunk középső része. A mancsközép talppárna az ujjakon lévő talppárna alatt és a mancs közepén helyezkedik el. Hivatalosan a mancsközép a mellső, míg a talpközép a hátsó lábakon lévő középső talppárnára utal. Praktikus ’edzőcipőként’ ezek kipárnázásként tompítják az éppen teherviselő lábakon a mozgásból adódó súlyt.
Csuklópárna
Ez a kis, magányosan álló, galacsin alakú párna a lábszáron kicsit magasabban helyezkedik el. Funkciója nem a mozgási teher enyhítése, sokkal inkább abban segít a kutyának, hogy a nagy sebességből történő megállást könnyítse. Sokkal nagyobb tapadást jelent a kutyának a hirtelen megállásoknál, illetve a magasabban lévő helyekről lefele történő mozgás során.
Karmok
A karmok, amiket a köznapi nyelvben csak körmöknek hívunk. A karmok ívesen lefelé hajolnak és magas a keratin tartalmuk éppen úgy, mint az emberi hajnak vagy körömnek. Mindegyik karom a jobb tapadást, az ásást és kapaszkodást hivatott elősegíteni.
A ’Farkas karom’
Nevének egyértelmű evolúciós okai vannak. A farkas karom egy elcsökevényesedett mancs rész, mely a mancson lévő karmoktól egy kissé följebb helyezkedik el. Mivel a mai házi kutyák már hosszú ideje nem használják a farkas karmukat, hiszen nincsen szükségük rá a zsákmány elejtésében, vagy a territoriális harcban, így ez a mancsrész az évek során elcsökevényesedett, ám sok kutyatartó bánatára mégiscsak megmaradt.
A legtöbb kutyánál elég ritka a hátsó lábakon, inkább csak a mellső lábakon jellemző, ám egyes kutyafajtáknál, mint például a Píreneusi vagy a Briardnál fajtajellemző, hogy dupla farkas karom fejlődött ki, mely annyit jelent, hogy a körömágyból 2 karom nőtt ki a hátsó lábakon. A farkas karmot a kutyák általában nem használják járás vagy mozgás közben, sőt egyáltalán nem hagyják, hogy a földet érintse. Természetesen vannak kivételek. A fenti állítás nem igaz például az olyan fajtájú kutyáknál, mint a Border Collie-k, akik aktívan futnak, nagy sebességen mozognak sport vagy terelés közben.
Nekik abban nyújt segítséget a farkas karmuk, hogy meggátolja a mancsok túlfordulását a hirtelen irányváltásoknál, így megvédi a kutyát a köszvénytől, ízületi gyulladástól és az aktív sportból adódó sérülésektől.