Tél jön, már mínusz 10 foknál is alacsonyabb hőmérsékletet mértek hazánk egyes régióiban. Ez a hideg a kutyákat is megviseli, és egyáltalán nincs igaza annak, aki azt állítja, hogy négylábú barátainknak ez meg sem kottyan, és nekik amúgy is ki kell bírniuk mindent! Mutatunk 10 dolgot, amire oda kell figyelni minden gazdinak télen!
Sétálni télen is kell, de nem mindegy hogyan!
Beltéren hangulatos és kényelmes lehet a legnagyobb hidegekben is, de kutyádnak az időjárástól függetlenül rendszeres sétákra van szüksége. Séta közben fontos, hogy a négylábú barátai melegen legyenek bebugyolálva. Vegyél rájuk kutyakabátot, amikor kimész, különösen, ha finom szőrű kutyád van, például agár vagy Staffie.
Télen könnyebben elvesznek a kutyák
A hideg időjárás gyakran csökkenti a látást ködös vagy havas időben. Ha elengedi a kutyát a pórázról, győződj meg róla, hogy kutya jól emlékszik, nehogy eltévedjen, és mint mindig, ügyelj arra, hogy a mikrochip adatai naprakészek legyenek a gazda aktuális adataival. A szilveszteri tűzijáték idején különösen fontos ez, úgyhogy jobb, ha még most utánanézel.
A kutyák is látszódjanak!
Mivel az éjszakák korábban beköszönnek, a nap pedig később kel fel, helyezz egy kis lámpát kutyád nyakörvére, hogy láthatóvá váljon, amikor sétálni viszed, csökkent látási viszonyok mellett. Fontos, hogy jól látszódjon a forgalomban.
Ne fázzanak a mancsok!
Ellenőrid kutyád mancsait, és szárítsd meg alaposan, miután kint volt. Ez különösen fontos a hosszú szőrű kutyáknál, mivel hajlamosak arra, hogy a hó összetömörödjön a lábujjaik között, és jéggolyókká alakuljon, ami nagyon fájdalmasnak bizonyulhat. Ha elfogadhatóak, levághatja a hosszú szőrt a kutya lábujjai között, hogy megelőzzük az ilyen bajokat, de nem minden kutya viseli ezt jól sajnos.
Vigyázz a sóra is!
A séta végén tisztítsd meg a mancsukat alaposan, mivel az utakról és a járdákról származó só és szemcse is beragadhat a lábujjaik közé.
A kutyák is fáznak!
Sétálás után szárítsd meg a nedves és sáros kutyát, és gondoskodjon arról, hogy kényelmes ágya legyen, ahová visszatérhet, és védve van a hideg huzattól. a kutyák is fáznak, különösen nagy szélben, és akkor, ha szőrük megázott, vagy ázik éppen.
Maradjanak aktívak a kutyák!
Fontos, hogy a kutyák a téli hónapokban is aktívak maradjanak. Más-más típusú kutyáknak más-más mennyiségű mozgásra van szükségük, de mindegyikőjüknek szüksége van egy kis futásra, sétára, játékra. Egyes kutyák nagyon vonakodnak attól, hogy kimenjenek a hidegbe. Ha ez a helyzet, ne erőltesd ki őket, hanem gondoskodjon sok játékról, hogy aktívak maradjanak, és tartsd elfoglalva őket bent.
Ügyelj a téli táplálkozásra is!
Ha úgy találod, hogy kutyád kevésbé aktív a téli hónapokban, ügyelj arra, hogy ennek megfelelően állítsd be a táplálék mennyiségét, hogy elkerüld a súlygyarapodást. Persze azért etesd minden nap rendszeresen, ahogyan eddig, csak ne öntsd annyira tele a tálját. Amennyiben a mozgásigény a téli hónapokban nem változik, nincsen szükség ilyen változtatásokra sem!
Télen se hagyd az autóban!
Ahogy az autók végzetesen felforrósodhatnak a nyári hónapokban, a hőmérséklet nagyon gyorsan csökkenhet hideg időben. Inkább mindig vidd magaddal a kutyádat, ne hagyd hosszabb időre az autóban.
Tartsd távol a kutyádat a fagyott tavaktól!
Tartsd távol a kutyádat a fagyos víztől, mert lehetetlen megmondani, mennyire biztonságos a felület. Tartsd őket pórázon, ha ilyen környezetben vannak, és hajlamosak lehetnek egy hirtelen mozdulathoz, ugráshoz.