A bodza (Sambucus) a pézsmaboglárfélék családjába tartozó növénynemzetség, Európa szerte elterjedt. Te is szeretnél kertedbe egyet, vagy talán már telepítettél is? Mostani cikkünkben segítünk – eláruljuk nem csak helyes ültetését, gondozását, de minden egyebet is, amit erről a hasznos növényről tudnod érdemes.
Ez nagyobb méretű bokor vagy cserje csomókban növeszti kékes-feketés bogyós terméseit, melyeket sokféleképpen fel lehet használni – egyesek borokban, zselékben, lekvárokban profitálnak belőle, de vannak olyanok is, akik ételek tálalásához, egyéb fogások elkészítésében gondolkoznak vele kapcsolatban. A bogyókat saját magukban kevesen fogyasztják, mert eredendően kesernyés ízzel rendelkeznek.
Hogyan termessz Te is bodzát?
A bodzabokrok nevelése egyáltalán nem nehéz dolog, nem igényel szinte semmilyen szaktudást. A legtöbb körülményt képesek tolerálni, mint például a szegényebb talajt, illetve a túlnedvesedést. Egyetlen dologra kell csak odafigyelni gondozásuk során – a szárazságra. Ez az, amit bodzánk már nem lesz képes túlélni.
A bodzapalánta ültetésekor jó, ha figyelembe veszed, hogy termései már az első évben, az ültetés után meg fognak rajta jelenni, azonban szüretelni csak a következő évben lesz majd érdemes őket.
A bodza szereti az olyan talajt, amely megfelelően ki van szárítva, jó a vízlevezetése, illetve enyhén agyagos. Emiatt amennyiben a terület homokosabb, érdemes azt feljavítanod egy kisebb mennyiségű (5 – 10 centiméternyi) szerves anyaggal.
Ültetése közben érdemes odafigyelned, hogy a későbbiekben lehetősége legyen a keresztporzásra. Ennek érdekében érdemes két vagy több fajtát is egymás mellé kell telepítened. Helyezd el őket nagyjából egy méterre egymástól.
Erre a megfelelő időszak kora tavasz, ugyanakkor arra érdemes figyelned, hogy már kevesebb esély legyen fagyokra. Ahogy elvégezted ültetését, mindenképpen locsold meg bőséggel, ezzel is biztosítva számára egy jó kezdetet megfelelő fejlődéséhez.