A legnagyobb különbség mégis talán fogyasztásuk biztonságával kapcsolatos – a csírák ugyanis a fokozottan nedves, párás környezetben képesek fejlődni, vízben, ami könnyen segítheti a különböző kórokozók szaporodását is. Viszont a mikrozöldek nem vízben, hanem ültetőközegben fejlődnek, ezért náluk nem áll fent a bakteriális fertőzések kockázata.
Mikrokert az ablakban
Amennyiben szeretnél Te is mikrozöldet termeszteni, akár csak kíváncsiságból, ahhoz egy ablakpárkány teljesen elegendő. Szerezz egy ültetőedény, vagy tálcát – ez adja majd az ültetőközegnek az otthont. Ültetheted a növényeket akár palántaföldbe, kókuszföldbe, akár ültetőpárnába – ennél az utóbbinál nem kell a magvakat földdel pluszban betakarni, elég, ha csak a párna tetejére szórod azokat. Ültetés után öntözd meg őket alaposan, majd keress nekik egy világos, napsütötte helyet – utána 10 – 12 héttel már vághatod is pici növényeidet salátádba.
Fokozottan figyelj oda, hogy a magvakat megbízható helyről szerezd be – növényeidet kiválasztanod pedig úgy érdemes, hogy azzal számolj, hogy ízük rendkívül hasonló lesz a kifejlett növényéhez. Ennek fényében akár brokkolit, rukkolást, napraforgót, fodros kelt, de akár még fűszernövényeket is választhatsz, ennek már csak ízlésed szabhat határt!
Amennyiben termesztésük mellett döntesz, lényegében egy kisebb kertet fogsz nevelni ablakpárkányodon.
Miért is fontos a mikrozöldek fogyasztása?
Eleve az is rendkívül fontos szervezetünk egészsége érdekében, hogy nyers zöldséget fogyasszunk - ehhez pedig a mikrozöldségek egy szuper, egyszerű alternatívát jelentenek, melyet akkor is könnyedén ki tudsz használni, ha panellakásban laksz. Érdemes ezen a ponton azt is megemlíteni, hogy a mikrozöldek tápanyagtartalma sokkal nagyobb, mint kifejlett zöldség változataik. Felhasználásuk is rendkívül változatos lehet – szendvicsben, pizzára, főzelékekbe, levesekbe, salátákba, húsokhoz akár köretnek, akár mártásokhoz is felhasználhatod, de amennyiben szeretnél, isteni fűszerolajokat is készíthetsz belőlük.