Melegház készítése

Így készíts mikro melegházat műanyag palackból

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy pompás kertje legyen. Akár anyagi okokból, akár a hely hiánya miatt sajnos nagyon sokak kényszerülnek mellőzni egy saját melegház által nyújtotta lehetőségeket.

Mikro melegház

Habár ez a minden tekintetben mikro méretű projekt nem képes helyettesíteni egy teljes méretű épületet, remek időtöltés lehet kicsik és nagyon számára is. Nézzük meg, hogy mi mindenre van szükséged hozzá, és hogy hogyan működtethetsz te is otthonodban egy apró hobbi melegházat!

Mikró méretű melegház műanyag palackból

Egy műanyag palackos melegház elkészítése nem is lehetne egyszerűbb. Ezeket az apró szerkezeteket egy vagy két üdítős palackból (matricák nélkül) is el lehet készíteni. A következők kellenek hozzá: egy vagy két darab üres, 2 literes műanyag palack, alaposan kimosva és teljesen megszárítva, egy hobbikés vagy éles ollók, táptalaj, magok, egy tálca, amire rácsöpöghet minden, ami kifolyik a palack melegházból.

Milyen magot ültess?

A magvak lehetnek zöldség-, gyümölcs-, vagy virágmagok is. Szárított babokat és borsókat is felhasználhatsz, de akár paradicsomból és citrusfélékből is érkezhetnek ezek. Érdemes megjegyezni, hogy sok mag, hacsak nem biztos forrásból származik, hibrid fajta is lehet, így minden esetben kell számítanunk arra sajnos, hogy nem lesz termő növényünk. Azért egy próbát megér, szórakozásnak kitűnő, és még mutatós is lesz a kis melegházunk! A következő oldalon elmondom, hogyan kezdjünk bele az építésbe! 

hirdetes

Mini melegház elkészítése:

Az első lépés a műanyag palack elvágása. Ezt biztonsági jobb a felnőttekre bízni, ha gyerekek is részt vesznek a projektben. Ha csak egy palackot használsz, akkor vágd félbe, hogy az alsó felébe beletölthesd a táptalajt. Ennek a fenekére néhány lyukat kell majd szúrnod, biztosítva ezzel a szerkezet vízelvezetését. A palack felső részét ne dobd ki – ez lesz a melegház teteje.

Ha két palackból szeretnéd elkészíteni a mikro melegházat, akkor az egyiket 10cm, a másikat pedig 23cm magasan vágd el. Az alacsonyabb alsó részbe kerül majd a talaj, a magasabb alsó rész pedig a búra lesz. Az alsó részben természetesen itt is szükség lesz néhány lyukra.

A következő lépés megtölteni a palack fenekét táptalajjal. Ezt már a gyerekekre is rábízhatod, de figyelj oda, nehogy megvágják magukat a palack éleivel. A talaj behelyezése után jöhetnek a magok is. Amikor ezek is a helyükre kerültek, egy enyhe öntözésre lesz szükség. Ne felejtsd el lecsavarni a kupakot a felső részről, mielőtt feltennéd az alsóra. Helyezd a mikro melegházat egy tálcára, amire kifolyhat a fel nem szívott víz, majd tedd az egészet napos helyre. A búra segít majd megtartani a meleget és a nedvességet, hogy a magok hamar csírázni kezdhessenek.

Csírázás utáni tennivalók

A magoktól függően több napot is igénybe vehet. Ügyelj rá, hogy nedvesen tartsd a magokat és a csemetéket is, de ne áraszd el őket vízzel. A magoncok rövid időn belül eléggé megerősödnek majd, hogy kiültethesd őket a kertbe. Miután kiültetted őket, mosd el alaposan a palackokat, és máris megkezdheted következő növénynevelő projektedet. Ez a módszer kiváló lehetőséget biztosít a gyerekek számára, hogy a növény fejlődésének minden szakaszát közelről megfigyelhessék, ráadásul az újrahasznosítás fontosságára is felhívja a figyelmüket!

Forrás: Fotó: apieceofrainbow.com

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

savas eső

a környezetszennyezés egyik veszedelmes tényezője. Elsősorban a megfelelő... Tovább

Kiskörei Vízlépcső és öntözőrendszerei

a Tiszának a Tiszalöki és a Kiskörei Vízlépcső közötti duzzasztott szakasza, amely... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet Környezetvédelem