A szeder termesztése során gyakran előfordulhat, hogy a gyümölcsök nem érnek be egyenletesen. Ennek több oka is lehet, amelyek közül néhány a kártevőkre, a tápanyag-ellátottságra és az időjárási körülményekre vezethető vissza.
Kártevők okozta problémák, amiért nem érik be teljesen a szeder
Az egyik leggyakoribb kártevő, amely a szeder érését befolyásolja, a szeder gubacsatka (Acalitus essigi). Ez az apró, mikroszkópikus méretű kártevő a bogyók nem megfelelő színeződését okozza. A fertőzött gyümölcsök egyes részei halványak, rózsaszínes árnyalatúak maradnak, és nem érnek be megfelelően. Az ilyen gyümölcsök keményebbek és savanyúak maradnak, így ízük is csökkent értékű lesz.
A védekezést ellenük a lemosó permetezés jelentheti, de sajnos ezt már csak jövő tavasszal lehet megtenni, hiszen a rügyezéskor elvégzett lemosó permetezés kén- és olajtartalmú szerek kombinációjával hatékonyan csökkentheti a kártevők populációját. Az érési időszakban sajnos nem tudunk hatékonyan védekezni az atkák ellen, azonban a beteg és letermett részek eltávolítása is segíthet a nagyobb károk megelőzésében.
Tápanyag-ellátottsági problémák, amiért nem érik be teljesen a szeder
A szeder káliumigényes növény, így a megfelelő tápanyag-utánpótlás elengedhetetlen az egészséges növekedéshez és éréshez. Fontos, hogy kálium-szulfát hatóanyagú műtrágyát használjunk, mivel a kálium-klorid klórt tartalmaz, amely gyökérpusztító hatású lehet. A kálium-szulfát a vegetáció során is kijuttatható, így biztosítva a növény folyamatos tápanyagellátását.
A talajvizsgálat elvégzése is javasolt, hogy kiderüljön, nincs-e klórmérgezés a talajban, vagy hiányzik-e valamilyen fontos tápanyag. Egy egyszerű talajvizsgálat évente segíthet optimalizálni a tápanyag-utánpótlást.
Időjárási körülmények, amiért nem érik be teljesen a szeder
Az időjárási tényezők is jelentős hatással lehetnek a szeder érésére. A kozmikus forróság, a magas UV/B sugárzás és az aszályos periódusok mind károsíthatják a gyümölcsöket. A rendkívüli légszárazság és a területileg egyenetlen csapadékeloszlás szintén hozzájárulhatnak a gyümölcsök egyenetlen éréséhez.
A megfelelő öntözés biztosítása és a talaj nedvességtartalmának fenntartása kulcsfontosságú a szeder termesztése során. Az öntözés mellett a növények árnyékolása és a talajtakarás is segíthet csökkenteni az aszály okozta károkat.
Tehát a szeder egyenletes érésének biztosítása érdekében fontos a megfelelő kártevő-ellenőrzés, a tápanyag-utánpótlás optimalizálása és az időjárási körülményekhez való alkalmazkodás. A szeder gubacsatka elleni védekezés, a kálium-szulfát használata és a megfelelő öntözés mind hozzájárulhatnak a gyümölcsök egészséges fejlődéséhez és éréséhez. Ezen tényezők figyelembevételével a termesztők sikeresen megelőzhetik a szeder egyenletlen érését és biztosíthatják a bőséges, ízletes termést.