A paradicsom lehet az egyik legkifizetődőbb növény a kertben, de egy kicsit frusztráló is lehet. Nemcsak a paradicsomnövény betegségekre kell ügyelni, mint például levelek pöndörödése és a virágvégi rothadás, hanem néha egész nyáron gondozhatod a paradicsomot, csak azért, mert a gyümölcsök makacsul zöldek maradnak és nem érnek be. Szerencsére van mód arra, hogy felgyorsítsd a betakarítást, ha olyan zöld gyümölcsöt hoznak, amely nem válik pirosra, sárgára vagy narancssárgára.
Miért nem érik a paradicsom?
Általában a paradicsomot túltáplálják és túlöntözik. Ez a legjobb szándékkal rendelkező kertészekkel történik, de amint a növény eléri a kívánt méretet, ideje csökkenteni a műtrágyázást. A paradicsomnövényeket általában csak kétszer vagy háromszor kell megtrágyázni a szezon során.
A vízmennyiség csökkentése, még akkor is, amikor egy kis stressz (enyhe hervadás) megjelenik, mielőtt ismét öntözni kezdenénk, rákényszerítheted a növényt, hogy beérjen. Az ilyen öntözéssel a növény nem is hoz új termést, ami a rövidebb termesztési idejű vidékeken jó, mert a későinek nem lesz ideje beérni. Ha a szezon hosszú, érdemes annyit öntözni, hogy több paradicsom fejlődjön a növényen, de ne feledd, hogy ezzel lelassítod a többi paradicsom érését.
Végül az időjárás is szerepet játszhat a paradicsom érésében. A zöld paradicsom érésének legjobb hőmérsékleti tartománya 20-25 fok között van. A paradicsom még ezen a tartományon kívül is érhet, de a folyamat lassabb lesz. Amikor a hőmérséklet meghaladja a 29 fokot, a növények nem termelnek likopint és karotint, amelyek az érett paradicsom színéért felelős két pigment. Ha a környéken hosszabb ideig meleg van, előfordulhat, hogy az érési folyamat leáll, és sárgászöld vagy narancssárga paradicsomot kaphatsz. Nem sok mindent tehetsz, ha túl meleg az idő, kivéve, ha megvárod, amíg a hőmérséklet visszaesik, ekkor az érési folyamat folytatódik.
Hogyan érleljünk zöld paradicsomot betakarítás után?
Természetesen nem várhatsz örökké, hogy a hőmérséklet elérje a tökéletes tartományt. Ha a hőmérséklet folyamatosan 10 fok alatt marad, a paradicsom nem érik többé kint. Mindaddig, amíg a zöld paradicsom kezd egy kicsit elszíneződni (csak egy kis színt kell látni a gyümölcs virágzó végén), és enyhén puha tapintású, fennáll annak az esélye, hogy beltérben megérik.
A betakarított paradicsomot 15-18 fok hőmérsékletű helyre helyezd (a kamrád vagy a pincéd tökéletes lehet ). A paradicsomnak nem feltétlenül kell napfényen érnie, ezért megpróbálhatod újságpapírba vagy papírzacskóba csomagolni, hogy hűvös maradjon, és felgyorsítsa a folyamatot. Eltarthat pár hétig, amíg így beérnek, ezért rendszeresen ellenőrizd a gyümölcsöket. Megpróbálhatod azt is, hogy a paradicsomot papírzacskóba helyezed egy almával vagy banánnal. Az alma és a banán etiléngázt bocsát ki, ami felgyorsítja az érési folyamatot és ha az egyik gyümölcsöt egy zacskóba teszed a paradicsommal, akkor ki lesz téve annak.
Végül megpróbálhatod az egész növényeket gyökerestül kitépni és fejjel lefelé felakasztani beltérben. Néha a paradicsom megérik a száron is, amikor a növény elpusztul. Csak ügyelj arra, hogy a lehető legtöbb talajt távolítsd el a gyökerekről, mielőtt beviszed a növényt. Ha pedig konténerben termeszted a paradicsomot, akkor az egész növényt áthelyezheted a cserépbe, és napos helyre állíthatod, amíg az utolsó gyümölcsök be nem érnek.