7 gyakori metszési hiba, a növények helyes metszése. Hogyan kell helyesen metszeni a fákat: fa metszés alapjai, hibái

7 gyakori metszési hiba, amit jobb, ha elkerülsz idén tavasszal

VN
hirdetes
Gyakori metszési hibák

#3. Gyakori metszési hiba: Túl sokat metszel le

Metszeni kell, ez tény, de ésszel. A metszéssel eltávolítod a növény szárait, valamint leveleit- ugyebár ez két fő táplálékforrás számára, amit a fotoszintézis során állít elő az adott növény. Biztosan te is ki tudod logikázni, hogy mi történik, ha kevés marad! A túl sok metszés a gyökerek elhalásához, növény megbetegedéséhez vezethet, több évbe is telhet, mire újra egészséges lesz a fa. Mennyit metsz, mi az optimális? Alkalmazd az 1/3-os metszési aranyszabályunkat!

#4. Gyakori metszési hiba: Nem keresed meg a növény csomópontját

A csomópont az a hely, ahol levelek, rügyek és hajtások emelkednek ki a szárból- mindig e felett kell vágni, ezt jegyezd meg! Ezzel megakadályozod, hogy visszahaljon, vagy betegségeket kapjon el a növény. Ne vágj túl szorosan egy csomópont felett, mert ez károsíthatja azt, de ne hagy 1 cm-nél nagyobb távolságot sem, mert ez csúnya csonkot hagy maga után, amely nem tud növekedni, és ezért meghalhat. A gyakorlott kertészek könnyedén szemre is be tudják lőni a vágás ideális helyét, ha kezdő vagy, te is bele fogsz jönni, rá fogsz érezni!

hirdetes

#5. Gyakori metszési hiba: Nem jó szögben metszel

Egy kicsit ferdén kell metszeni, tehát nem egyenesen kell elvágni a szárakat. Az ágak metszésekor fontos, hogy lefelé dőlve vágjunk, méghozzá azért, hogy az esőcseppek könnyedén lefolyjanak róluk. Tavasszal gyakori az esőzés! Ha a víz felgyülemlik a metszett területen könnyedén gombás fertőzés alakulhat ki, ezért jobb, ha segítünk nekik távozni!

#6. Gyakori metszési hiba: Nem metszed ki a rákos megbetegedést

Már pedig a betegségektől fontos lenne megszabadítani a növényeket…A rák egy levegőben terjedő bakteriális fertőzés, ami például az almafákat nagyon könnyedén megbetegíti. A rák korai jeleinek kimetszésével meghosszabbíthatjuk a fa élettartamát és életerejét, de figyelmen kívül hagyásával a fa várható élettartama nagyban csökkenni fog. Ezért a metszés előtt alaposan vizsgáld meg a növényeidet!

#7. Gyakori metszési hiba: Nem távolítod el a haldokló részeket

A haldokló részeket feltétlenül el kell távolítani a metszés alkalmával, hiszen ezek csak leszívják a növény, fa energiáit. A haldoklásnak számos oka lehet, nemcsak a rossz ültetés, vagy tartási körülmények, hanem akár az előző rossz metszés is, vagy fagykár, más betegségek, vagy fizikai sérülések, például mikor az ágak összedörzsölődnek. Ezeket a részeket könnyedén megtámadják a gombás fertőzések, amik tovább terjedhetnek. Kerüld el őket a lemetszésükkel!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyenge méreg jelzésű növényvédő szerek

azok a növényvédő szerek, amelyekből állatkísérletekben (ált. patkányon) szájon át... Tovább

37/2006. (V. 18.) FVM rendelet

az "EK-mûtrágya"-ként megjelölt mûtrágyák forgalomba hozataláról és ellenõrzésérõl A... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Kertészet