7 gyakori metszési hiba, a növények helyes metszése. Hogyan kell helyesen metszeni a fákat: fa metszés alapjai, hibái

7 gyakori metszési hiba, amit jobb, ha elkerülsz idén tavasszal

VN
hirdetes
Gyakori metszési hibák

#3. Gyakori metszési hiba: Túl sokat metszel le

Metszeni kell, ez tény, de ésszel. A metszéssel eltávolítod a növény szárait, valamint leveleit- ugyebár ez két fő táplálékforrás számára, amit a fotoszintézis során állít elő az adott növény. Biztosan te is ki tudod logikázni, hogy mi történik, ha kevés marad! A túl sok metszés a gyökerek elhalásához, növény megbetegedéséhez vezethet, több évbe is telhet, mire újra egészséges lesz a fa. Mennyit metsz, mi az optimális? Alkalmazd az 1/3-os metszési aranyszabályunkat!

#4. Gyakori metszési hiba: Nem keresed meg a növény csomópontját

A csomópont az a hely, ahol levelek, rügyek és hajtások emelkednek ki a szárból- mindig e felett kell vágni, ezt jegyezd meg! Ezzel megakadályozod, hogy visszahaljon, vagy betegségeket kapjon el a növény. Ne vágj túl szorosan egy csomópont felett, mert ez károsíthatja azt, de ne hagy 1 cm-nél nagyobb távolságot sem, mert ez csúnya csonkot hagy maga után, amely nem tud növekedni, és ezért meghalhat. A gyakorlott kertészek könnyedén szemre is be tudják lőni a vágás ideális helyét, ha kezdő vagy, te is bele fogsz jönni, rá fogsz érezni!

hirdetes

#5. Gyakori metszési hiba: Nem jó szögben metszel

Egy kicsit ferdén kell metszeni, tehát nem egyenesen kell elvágni a szárakat. Az ágak metszésekor fontos, hogy lefelé dőlve vágjunk, méghozzá azért, hogy az esőcseppek könnyedén lefolyjanak róluk. Tavasszal gyakori az esőzés! Ha a víz felgyülemlik a metszett területen könnyedén gombás fertőzés alakulhat ki, ezért jobb, ha segítünk nekik távozni!

#6. Gyakori metszési hiba: Nem metszed ki a rákos megbetegedést

Már pedig a betegségektől fontos lenne megszabadítani a növényeket…A rák egy levegőben terjedő bakteriális fertőzés, ami például az almafákat nagyon könnyedén megbetegíti. A rák korai jeleinek kimetszésével meghosszabbíthatjuk a fa élettartamát és életerejét, de figyelmen kívül hagyásával a fa várható élettartama nagyban csökkenni fog. Ezért a metszés előtt alaposan vizsgáld meg a növényeidet!

#7. Gyakori metszési hiba: Nem távolítod el a haldokló részeket

A haldokló részeket feltétlenül el kell távolítani a metszés alkalmával, hiszen ezek csak leszívják a növény, fa energiáit. A haldoklásnak számos oka lehet, nemcsak a rossz ültetés, vagy tartási körülmények, hanem akár az előző rossz metszés is, vagy fagykár, más betegségek, vagy fizikai sérülések, például mikor az ágak összedörzsölődnek. Ezeket a részeket könnyedén megtámadják a gombás fertőzések, amik tovább terjedhetnek. Kerüld el őket a lemetszésükkel!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

75/2008. (VI. 14.) FVM rendelet

A szárított takarmány kvótával szabályozott támogatás igénylésének általános... Tovább

fehér hulladékgyapjú

a színgyapjúnál kevésbé értékes, az állat fejéről, farkáról nyírt és az... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Kertészet