A metszés nagyon hasznos folyamat a növények növekedésének szempontjából, azonban ha nem jól csináljuk, akkor kárt is okozhatunk bennül. A metszés hatására a növény eltörhet, megtörhet, ha nem jól csináljuk. Mutatjuk milyen gyakori hibák szoktak előfordulni a metszés során, hogy ezeket könnyedén elkerülhesd.
Mit kell tudni a tavaszi metszésről?
Bizonyos fák és cserjék rendszeres metszése növelheti az életerőt, javíthatja a gyümölcs- vagy virágtermést, és megelőzheti a betegségeket, de jól kell csinálni ahhoz, hogy az eredmény is jó legyen! Sajnos azt kell mondanunk, hogy nincsen tuti gyógyszer, azaz egyetlen, mindenre kiterjedő módszer az összes növény metszésére. Nemcsak hogy az év különböző szakaszaiban, hanem még különböző módon is kell metszenie a különböző növényeket. Az első számú szabály éppen ezért az, hogy alaposan meg kell vizsgálni a növényeket, mielőtt csak úgy elkezdenénk a metszésüket. A nem megfelelő módon történő metszés mindenféle problémához vezethet. Ugye te sem akarod, hogy virágzás, gyümölcstermés helyett extra levelek növekedésével foglalkozzanak növényeid a rossz metszés miatt? Mutatjuk mikre kell figyelned, azaz milyen hibákat kell elkerülnöd messziről a metszés során!
#1. Gyakori metszési hiba: Metszés rossz évszakban
Sok növényt lehet tél végén, tavasza elején metszeni, de nem mindet. Ebben a cikkünkben egy részletes útmutatást írunk azzal kapcsolatban, hogy mit mikor kell metszeni! A legtöbb növényt télen, nyugalmi állapotban metszik, de vannak kivételek. A cseresznye- és szilvafák például érzékenyek az ezüstlevél-betegségre, ezért nyáron kell metszeni, amikor a fertőzés veszélye csökken, ezt jól védsd még most az eszedbe! Hasonlóképpen, a legtöbb virágzó cserjéket közvetlenül a virágzás után kell metszeni, nem pedig előtte. Kerüld el a virágbimbó eltávolítását, vagy esetleges növény megbetegedések kockázatát azzal, hogy a megfelelő időben metszed a növényeket! A gyümölcsfák visszametszéséről ITT olvashatsz részletes útmutatást. A rózsák metszéséről pedig itt írtunk!
#2. Gyakori metszési hiba: Nem tetted rendbe a metszőollódat
A tavaszi kerti előkészületek közül nem szabad kihagyni a szerszámok tisztítását, karbantartását sem! A tiszta, éles és jól olajozott metszőszerszámok jobban működnek, tovább tartanak, és biztonságosabbak a használatuk, mint a piszkos és tompa metszőszerszámok- ezt minden gyakorlott kertész tudja. Növényeid is hálásak lesznek, ha szánsz kora tavasszal egy kis időt a szerszámok rendberakására, és a metszőollóra is különös gondot fordítasz közben. A rendetlen vágás –amit a nem éles metszőolló okozhat- gyógyulása hosszabb ideig tart, mint a tiszta vágás, ezért betegség behatolhat a növénybe. A nem fertőtlenített metszőollóval pedig egyik növényből a másikba adjuk át a betegséget.