Habár a kertészkedés elsőre egy nagyon időigényes hobbinak tűnik, és általában nem is szabad félvállról venni, a kezdő kertészek rengeteg olyan növény közül válogathatnak, amelyek minimális tapasztalattal is sikeresen termeszthetők. Ebbe a kategóriába tartozik a metélőhagyma (Allium schoenoprasum) is, ami minimális odafigyelésért cserébe bőséges termést hajlandó hozni.
A konyhában gyakran előkerülő metélőhagymákat nem csak hosszú leveleik, hanem csinos, rózsaszín virágaik miatt is megéri termeszteni. Ha mindez nem lenne elég, a metélőhagymák a virágoktól kezdve a leveleken át a föld alatt elhelyezkedő hagymagyökérig teljes mértékben ehetőek.
Ha te is szeretnéd ezekkel az egyszerűen termeszthető növényekkel tarkítani kertedet, és/vagy kedvenc ételízesítőid közé tartoznak, akkor most eláruljuk, hogy hogyan termesztheted őket saját kertedben, hogy csak egy karnyújtásnyira legyenek, valahányszor friss fűszerre van szükséged!
A metélőhagyma termesztése
Elhelyezés
A metélőhagymák nem tartoznak a kényes növények közé. Lényegében a kert bármely pontjára elültethetők, ahol legalább fél napon át közvetlen napfény éri őket.
Magok elültetése házon belül
A metélőhagymákat végtelenül egyszerű magról nevelni. Házon belül érdemes beindítani őket, az utolsó várható fagy előtt 10-12 héttel. Habár a metélőhagymák gyorsan kicsíráznak, sok időre lesz szükségük, hogy megerősödhessenek, mielőtt kiültetnéd őket a szabadba. Tölts fel egy csíráztató tálcát talajmentes, tőzegalapú termőközeg-keverékkel. Ültess minden tégelybe 10-15 magvat 1,2 cm mélyre, és ügyelj rá, hogy a közeg folyamatosan nyirkos maradjon, lehetőleg 16-20°C között. A csírázás nagyjából egy hét alatt zajlik le.
A palánták kiültetése a szabadba
A metélőhagyma palántákat már kora tavasszal elkezdheted kiszoktatni a kinti körülményekhez. Miután elegendő időt töltöttek a szabadban (ne vidd ki őket túl nagy hidegben vagy éjszaka), készen állnak majd a kiültetésre. A metélőhagymáknak nyirkos, organikus összetételű, tápanyagokban gazdag talajra van szükségük, ami jó vízelvezetést is biztosít számukra.
Ültetés előtt tehát forgass bele 15 cm komposztot a talajba, majd adj hozzá egy kevés organikus trágyát is. A palánták 10-40 centire kerüljenek egymástól. Ügyelj rá, hogy a talaj ne száradjon ki, amíg a hagymák meg nem erősödnek. A következő oldalon folytatom!