2. Gyomirtók
A gyomirtók könnyedén elbánnak a bosszantó gazzal, és a legtöbben szabadon használják őket mert gyakran az állatok számára is biztonságosként tüntetik fel őket. Valójában azonban nem különbözünk olyan sokban a növényektől. Ha valami elpusztítja a gyomokat, akkor biztos lehetsz benne, hogy hatása van az emberekre és az állatokra is.
A glifozfát nevű aktív gyomirtó hatóanyag például már okozott súlyos károkat kertek közeli víztestekben miután a kertekből kivezető vízelvezetőkön keresztül a vizekbe jutott és elpusztította az ott élő halakat. A kutyákban továbbá húgyhólyag daganatot okozhat és egyre több bizonyíték támasztja alá az elképzelést, miszerint az emberekben hozzájárul a Hodgkin-limfóma kialakulásához.
3. Szintetikus műtrágyák
A növényeknek számos tápanyagra van szükségük az életben maradáshoz és növekedéshez, az olyan organikus trágyák például, mint a komposzt vagy az állati trágyák ezek közül sokat biztosítanak is számukra. Bizonyos természetes, nem organikus (szervetlen) termékenyítő közegek, mint például a foszfát, mészkő és hasonlók szintén javítják a talaj termőképességét és kiegészítik az ásványi igényeket, illetve kiegyensúlyozzák a talaj pH értékét. Sok kertész azonban gyakran alkalmaz szintetikus műtrágyákat, amelyek gyors eredményeket biztosítanak magas ásványi anyag tartalmuknak és biológiai hozzáférhetőségüknek köszönhetően.
Számos kőolaj-alapú műtrágya nagy mennyiségű mérgező anyagot tartalmaz, amelyek beszennyezik a talajt. Amikor ezek elérnek valamilyen víztesthez, nagyméretű állománypusztulást okozhatnak azokban. Az algák hirtelen elszaporodása végzetes lehet a tavakban élő halakra nézve, ezt pedig gyakran a mesterséges műtrágyák okozzák. Ezen mérgező anyagok elfogyasztása már számos áldozatot követlelt mind gyerekek mind háziállatok közül, többnyire mert az anyagokban található nitrátionok csökkentik a vörösvérsejtek oxigénszállító kapacitását.