A legtöbbünk számára kertünk egy biztonságos, nyugtató menedéket jelent, a természet közelében és távol a mindent beszennyező iparosodástól. Azonban úgy tűnik, hogy szinte lehetetlen elbujdosni a modern világ hosszú karjai elől, amelyek látszólag még itt is utolérnek bennünket, mérgező vegyszerekkel teletöltve kertünket.
Valójában tudtunkon kívül saját magunk hozzuk be őket kertünkbe, méghozzá miután pénzt adtunk ki értük a kertészeti vagy mezőgazdasági üzletekben. Fontos tehát, hogy felismerd ezeket a szennyező anyagokat, és messze elkerüld őket. Ez különösen akkor kritikus, ha kertedben termesztett növényeid termését el szeretnéd fogyasztani, vagy ha gyerekek és háziállatok is a közelükbe férkőzhetnek.
1. „Organikus” rovarirtók
A legtöbben tartózkodnak a vegyi rovarirtóktól, hiszen ezek mérgező hatása közismert, de ugyanekkor biztonságosnak tartják a növényi alapú készítményeket. Az organikus azonban nem feltétlenül egyenlő a nem mérgezővel. Itt van például a piretrin. Ezt a vegyületet egy Kelet-Afrikában honos krizantémfajtából nyerik ki, és rovarriasztó illetve rovarölő tulajdonságairól ismert. Azonban a kártevőkkel együtt a jótékony rovarokat is elpusztítja, mint például a méheket vagy a lepkéket is.
A legtöbb magát organikusnak valló rovarirtó szer valójában nem is piretrint, hanem annak egy mesterséges változatát, piretroidokat tartalmaz. Ezek a vegyület az ösztrogénhoz hasonlók, és gyakori használatuk akár mellrákhoz is vezethet. A várandós nők méhében fejlődő magzatok idegrendszerére is káros hatással lehetnek az első trimeszter során. A piretroidokhoz gyakran piperonil-butoxidot is hozzáadnak, megnövelve ezzel hatóerejüket.
A piperonil-butoxid enzimgátló hatással bír, ami különösen a citokróm P450 enzimet tekintve kritikus. a citokróm P450 enzim szinte minden élő szövetben megtalálhatók, köztük az emberi testben is. Kulcsfontosságú szerepük van a hormonszintézisben és a méreganyagok lebontásában illetve hatástalanításában. Ennek az enzimnek a gátlása tehát veszélyt jelenthet az egészségre.