Több olyan szobanövény van, amelyek kifejezetten hasznosak, megtisztítják a légteret a káros anyagoktól, oxigént bocsátanak ki, de nyilván olyan cserepesek is vannak, amelyek árthatnak az egészségünknek, ezért nem alkalmasak arra, hogy egy légtérbe legyünk velük.
Mérgező szobanövények
Ezeknek a növényeknek sokszor a szaguk is elviselhetetlen, a leveleik pedig mérgező anyagokat is tartalmazhatnak, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak, főként azoknak, akik erre érzékenyek. Soka azonban sajnos nincsenek tisztában ezeknek a növényeknek a veszélyeivel, tartják lakásukban, mert szépek, ezzel nem is tudok vitatkozni, valóban mutatósak, viszont nem ér annyit, hogy a gyermekünk, vagy akár mi és a környezetünk maradandó károsodást szenvedjen.
Érdemes tehát tisztában lenni azzal, hogy mely növényeket érdemes kerülnünk inkább, rajtuk kívül van még sok olyan növény, ami nagyon szép és nem okoz károsodást. Sajnos ezek a növények sok lakásban megtalálhatók, a tulajdonosuk többnyire egyáltalán nincs tisztában a veszéllyel.
Szerencsére nincsen olyan sok gondot okozó szobanövény, de azért ezekre a fajtákat érdemes kerülni, a következő oldalon bemutatom nektek ezeket a növényeket!
Pompás koronásliliom
A gyerekekre nézve lehet veszélyes, hiszen ha a kicsik „megkóstolják”, akkor hajhullást okozhat, de a vesékre is káros ez a növény.
Buzogányvirág
Szép dísze szokott lenni a szobáknak, de olyan helyen kell tartani, ahol a gyerek nem fér hozzá, mivel a nedve mérgező, ha bekerül a szervezetbe, akkor irritálja a nyálkahártyát, égető, viszkető érzést vált ki. Ez a nedv akkor jön elő, ha a növény levelét, vagy törzsét sérülés éri.
Tubarózsa
A tubarózsának is van egy jellegzetes illata, amit sokan nem bírnak, főleg a hiperérzékenyek, illetve a szívbetegek életét keserítheti meg, olykor még depressziót is okozhat, ezért inkább szabaduljunk meg tőle, vagy ajándékozzuk olyan ismerősnek, akit nem zavar.
Azálea
Az azálea leveleit, ha megesszük, akkor gyomorgörcsöt, vagy epilepsziás rohamot kaphatunk, a pompás kafferliliom (klívia), amelynek a gyökere mérgező, nagy mennyiségben akár bénulást is okozhat, kisebb mennyiségben pedig hányást. Azonban van az azáleának pozitív hatása is, segíti megkötni a bútorokból származó légszennyező anyagokat, de a falakból és a szigetelésekből származókat is. Viszont ha gyermekünk vagy állatunk van, akkor semmiképpen nem ajánljuk lakásban tartani ezt a növényt!
Pompás kutyatejben
A pompás kutyatejben található tejnedv bőr- és nyálkahártya irritációt okoz. A növény tele van szúrós tövisesekkel, ezért kisgyermekes családba nem ajánlott.
Hortenzia
Az egésze mérgező, elfogyasztását követően pár órán belül jelentkeznek a tünetek: hasi fájdalom, hányás, véres hasmenés, légzési problémák.
Filodendron
A filodendron is mérgező. Az emberre veszélyes anyagot amit a dzsungelek vadászai nyílméregként használnak nem levele, vagy szára tartalmazza, hanem különös, pikkelyes légzőgyökerei, vagy az életében egyszer hozott, kukoricacsőre emlékeztető virága. A baj akkor következik be, ha a letépett vagy lenyisszantott gyökerek nedve a bőrre, vagy a nyálkahártyákra kerül, mivel annak hatóanyaga mindkettőt erősen izgatja. A bőr kivörösödhet, míg a szájüregben a nyelven és a torokban égető érzés jelentkezik. Súlyosabb esetben mivel a szájban duzzadás lép fel a gyerek nem tud nyelni, és beszéde is nehézzé válik.