Nincs többé szükség a méhekre!

Soha többé nincs szükségünk a méhekre…

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Korábban mindenki azt mondta, hogy nem léteznének az emberek méhek nélkül, a tudomány viszont már ott tart, hogy a méz készítéséhez sincs szükség a szorgos kis rovarokra. Nézzük a részleteket! 

Soha többé nincs szükség a méhekre – Nélkülük készítettek mézet!

A méhek szerepe

A méhészet manapság is rengeteg ember megélhetését biztosítja az egész világon, így természetesen Magyarországon is. A méhészek legfőképpen mézet termelnek, de ezen kívül előállítanak propoliszt, méhviaszt, méhpempőt, méhmérget és tenyészállatokat is. Nyugodtan ki lehet mondani, hogy a méhek az egyik legfontosabb haszonállattá fejlődtek ki, ez pedig megporzó tevékenységüknek köszönhető. 

Eddig összesen 28 alfaját ismerték el, ezeket nevezik méhfajtáknak. Érdekesség, hogy az európai méhfajták az utolsó jégkorszak óta alakultak ki, miután a háziméh újra benépesítette a kontinenst. Európa északi területeiről Németországban, Svájcban és Ausztriában is elterjedt a fekete európai méh, míg Közép-Európa keleti részén, így a Kárpát-medencében a krajnai fajta vált a leggyakoribbá. Az olasz méhfajtát elterjesztették olasz területeken kívül is, még Ausztráliába is betelepítették. Ázsiában a nem más tagjai is élnek, mint például a keleti mézelő indiai méh. 

hirdetes

A növények fő beporzója

A méhek a növények fő beporzóivá váltak az évek során a mérséklet szélességi övben. Érdemes tudni, hogy a növények közel nyolcvan százaléka idegenmegporzást igényel, ezek nyolcvan százalékát a méhek is beporozhatják, ezt a képességüket pedig hasznosítják is. Magyarországon egyelőre elég nagy a méhsűrűség ahhoz, hogy ez ne jelentsen problémát, viszont vannak olyan országok, ahol méhészeket bérelnek, hogy odavigyék beporozni a méheket, mivel onnan eltűntek a természetes beporzók a fészkek lerombolása miatt. 

A nyugati országokban a méhek és a többi beporzó által termelt nyereséget a mezőgazdaságban összesen évi 153 milliárd euróra becsülik, így lett a méhekből a harmadik legnagyobb hasznot hajtó háziállat (a marha és a sertés után). Sajnos az emberek nagy veszélyt jelentenek a méhek számára, a növényvédőszerek nem megfelelő, és túlzott használata rengeteg problémát jelent.

A méhek számára a neonikotinoid hatóanyagok, a piretroidok, a Dimethoat, a Chlorpyrifos, a Clothianidin, a Fipronil hatóanyagok jelentek veszélyforrást. Korábban a méz megszerzése során leölték a méheket, ezt a módszert szerencsére a legtöbb országban betiltották. Most viszont megint megérkezett az ember, és arra próbál rájönni, hogyan lehetne lecserélni a méheket, a következő oldalon elmondom, mi történt! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-08-03

Agrár rövid hírek a közelmúltból: a talaj, a kukorica, az aratás és más érdekes témák

Agrár hírek a közelmúlt néhány aktualitásával kapcsolatban. Az agrárium világában számos érdekes és izgalmas esemény történt a közelmúltban. Olvasd el most!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

halkiemelő zsilip (halágyleürítő zsilip)

a ->halastóban a lehalászáshoz szükséges berendezés. Arra szolgál, hogy a víz... Tovább

ciszta (cysta)

kóros körülmények között a különféle szervekben váladékpangásból, fejlődési... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Mezőgazdaság