Korábban mindenki azt mondta, hogy nem léteznének az emberek méhek nélkül, a tudomány viszont már ott tart, hogy a méz készítéséhez sincs szükség a szorgos kis rovarokra. Nézzük a részleteket!
A méhek szerepe
A méhészet manapság is rengeteg ember megélhetését biztosítja az egész világon, így természetesen Magyarországon is. A méhészek legfőképpen mézet termelnek, de ezen kívül előállítanak propoliszt, méhviaszt, méhpempőt, méhmérget és tenyészállatokat is. Nyugodtan ki lehet mondani, hogy a méhek az egyik legfontosabb haszonállattá fejlődtek ki, ez pedig megporzó tevékenységüknek köszönhető.
Eddig összesen 28 alfaját ismerték el, ezeket nevezik méhfajtáknak. Érdekesség, hogy az európai méhfajták az utolsó jégkorszak óta alakultak ki, miután a háziméh újra benépesítette a kontinenst. Európa északi területeiről Németországban, Svájcban és Ausztriában is elterjedt a fekete európai méh, míg Közép-Európa keleti részén, így a Kárpát-medencében a krajnai fajta vált a leggyakoribbá. Az olasz méhfajtát elterjesztették olasz területeken kívül is, még Ausztráliába is betelepítették. Ázsiában a nem más tagjai is élnek, mint például a keleti mézelő indiai méh.
A növények fő beporzója
A méhek a növények fő beporzóivá váltak az évek során a mérséklet szélességi övben. Érdemes tudni, hogy a növények közel nyolcvan százaléka idegenmegporzást igényel, ezek nyolcvan százalékát a méhek is beporozhatják, ezt a képességüket pedig hasznosítják is. Magyarországon egyelőre elég nagy a méhsűrűség ahhoz, hogy ez ne jelentsen problémát, viszont vannak olyan országok, ahol méhészeket bérelnek, hogy odavigyék beporozni a méheket, mivel onnan eltűntek a természetes beporzók a fészkek lerombolása miatt.
A nyugati országokban a méhek és a többi beporzó által termelt nyereséget a mezőgazdaságban összesen évi 153 milliárd euróra becsülik, így lett a méhekből a harmadik legnagyobb hasznot hajtó háziállat (a marha és a sertés után). Sajnos az emberek nagy veszélyt jelentenek a méhek számára, a növényvédőszerek nem megfelelő, és túlzott használata rengeteg problémát jelent.
A méhek számára a neonikotinoid hatóanyagok, a piretroidok, a Dimethoat, a Chlorpyrifos, a Clothianidin, a Fipronil hatóanyagok jelentek veszélyforrást. Korábban a méz megszerzése során leölték a méheket, ezt a módszert szerencsére a legtöbb országban betiltották. Most viszont megint megérkezett az ember, és arra próbál rájönni, hogyan lehetne lecserélni a méheket, a következő oldalon elmondom, mi történt!