Albert Einstein egyszer azt mondta: „Ha a méhek kipusztulnának, azt az emberiség legfeljebb négy évvel élné túl. Ha nem lesznek méhek, nem lesz beporzás, nem fognak teremni a növények, így állatok sem lesznek és emberek sem.” És milyen igaza volt, nézd meg, mennyi mindent köszönhetünk a méheknek!
Ezért olyan hasznosak a méhek!
Tudtad, hogy megközelítőleg az alapélelmiszerek harmada, amelyek mindennap fogyasztunk, a méhek általi beporzástól függ? Egy nemrég közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ méhpopulációja drasztikusan csökkeni kezdett, és ennek már a következményei is látszanak: a kisebb arányú beporzás miatt egyre kevesebb termést tudnak betakarítani a gazdaságokban. A klímaváltozás, a kártékony baktériumok, vírusok, a rovarirtószerek mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a méhek egyedszáma évről-évre csökkenjen.
Ennyi mindent köszönhetünk a méheknek
Ha nem lesz kellő mennyiségű gyümölcs, zöldség a piacon, az az emberek egészségére is hatással lesz, hiszen tápanyag- és vitaminhiány alakulhat ki. Például az A-vitaminé, amelybe már évente 800 ezer ember hal bele, mivel ebben az esetben az immunrendszer legyengült állapotba kerül, így nagyobb az esélye a betegségek kialakulásának is. Hogy fennmaradjon az élet a bolygón, most mindennél nagyobb szükség van a természeti egyensúly megőrzésére, védelmére. Ugyan mi emberek, legtöbbször a tápláléklánc csúcsán állunk, mégis belegondoltunk-e abba, hogy milyen mértékben függünk ezektől a kis szorgos és törékeny rovaroktól?
Ahhoz, hogy rádöbbentsék az embereket arra, hogy milyen fontos szerepük van a méheknek az élelmiszerek előállításában, a Heights Egyetem közösen a Whole Foods Market-et egy bevásárlóközpont zöldség és gyümölcsrészlegéről eltűntették azokat a termékeket, amelyek léte a méhek általi beporzásától függ. A 453 asztalból 237-et kellet leszedniük, azaz a kínálat 52 százalékát.
A leszedett termékek között ott volt az alma, a hagyma, az avokádó, a sárgarépa, a citrom, a sárgadinnye, a padlizsán, az uborka, a zeller, a karfiol, a póréhagyma, a brokkoli, és még több zöldség és gyümölcs.
A beporzás rendkívül fontos tényezője az élelmiszerek előállítását illetően. Az elültetett zöldséget és gyümölcsöt hozó növények több mint 85 százaléka függ ettől a természetes folyamattól, amelyet a méhek végeznek – mondta Eric Mader, a Xerces Társaság vezetője, amely a beporzás folyamatának megőrzéséért dolgozik.