Jót tesz a vesének
A máriatövis vesére gyakorolt hatása sokban hasonlít az, amit a májjal is csinál. Ezen szerv sejtjeinek újjáépítésében is segít, továbbá segíthet azoknak a betegeknek, akik dialízis kezelésen esnek át.
Csökkenti a magas koleszterinszintet
Ahogy azt már említettük, a máriatövisnek gyulladásgátló tulajdonságai vannak, ami különösen jó hír, ugyanis a szívbetegség egyik kiváltó oka nem más, mint a gyulladás. A máriatövis azonban nem csak ilyen módon tesz a szív egészségéért – a rossz koleszterinszint csökkentése mellett növeli a „jó”, vagy HDL-koleszterin mennyiségét.
Segít megelőzni és kezelni a cukorbetegséget
Egy 2006-ban folytatott tanulmány során azoknak az önkéntesek, akik négy hónapon keresztül szedtek a máriatövisben megtalálható szilimarint, sokkal jobb glikémiás profiljuk volt, mint azoknak, akik placebót kaptak. Mivel a máj felelős az inzulin-kibocsátást végző hormonok szabályozásáért, így nem is olyan meglepő, hogy egy jól működő máj sokat számít a cukorbetegség elleni küzdelemben.
Segít megelőzni az epeköveket
Az epekövek problémája évente 20 millió embert érint, és habár észrevétlenül is jelen lehetnek a szervezetben, bizonyos esetekben átszakíthatják az epehólyagot, ami halálos kimenetelű is lehet. A máriatövisről úgy tartják, hogy segíti megelőzni ezen kövek kialakulását. A benne található anyagok elősegítik az enzimek és az epe termelődését, ezzel pedig mind az emésztőrendszert, mind pedig az endokrin rendszer működését is támogatják.
Hozzájárul a bőr egészségéhez
Gyulladásgátló, méregtelenítő, fájdalomcsillapító és antioxidáns hatásainak köszönhetően a máriatövis a bőrt is segíthet egészségesebbé vagy akár fiatalabbá tenni. A sötét foltoktól kezdve a ráncokon keresztül a bőr elszíntelenedéseiig mindent segít megelőzni. Kutatások kimutatták, hogy a növényekben fellelhető fitovegyületek (így azok is, mint amilyeneket a szilimarin tartalmaz) segíthetnek az UV által kiváltott oxidatív stressz korlátozásában, ami többek között bőrrákhoz is vezethet.