A naptárunkat már márciusra lapoztuk, tehát hivatalosan is itt a tavasz. És mi lehet erre jobb bizonyíték, hogy több helyen is virágzik már a mandulafa. Mutatjuk, merre kell menned, hogy Budapesten megpillanthasd a mandula csodaszép rózsaszínjének és a kellemes menta zöld hídnak üde, tavaszi színpompáját.
Virágzik a Mandulafa- megérkezett a tavasz
Van annál jobb érzés, mint a tavaszi fényesen ragyogó nap sugarainak melegét a fejünk tetején érezve a madarak legszebb tavaszi dalait hallgatva csodaszép virágokat nézni, miközben belélegezzük a kellemes, és friss tavaszi levegőt? Valahogyan így tudok elképzelni egy tökéletes márciusi napot, amihez már csak egy tökéletes mandulafa hiányzik. Február közepe és március közepe között a mandulafa bimbói gyönyörű fehér és világos rózsaszín virágba törnek ki és örvendeztetnek meg minket csodaszép lombkoronájukkal már a tavasz legeslegelején. Hazánkban több helyen is lehet mandulafákat látni, például egy nevezetes sor a Balatongyörök közelében a 71-es út mellett található. A Budapestiek nagy kedvence pedig a Gellért-hegy mandulafája, ami a csúcsra menet található, éppen a Szabadság-híd felett.
Budapest legszebb tavaszi kilátóhelye- az ország mandulafája
Minden országba, minden nagyobb városban vannak olyan titkos helyek, amit csak a helyiek ismernek. Nos a Gellért-hegy Citadellája egyértelműen nem ezen helyek közé tartozik, ugyanis többségében idegen nyelvű szavakat lehet csak hallani a Citadellához felfelé menet. Egyébként most le van zárva átépítés miatt kordonokkal a Citadella környéke, de a csodás kilátás így is meg lehet szemlélni a híd tetejéről. És ha már arra mentek így márciusban, akkor út közben álljatok meg a mandulafánál, mert annak látványa is tetszeni fog!
Hol van a Gellérthegyi mandulafa pontosan?
A Gellért-hegy mandulafája a nagy keresztnél található, a barlang felett. A kijelölt utat kell követni, és egy ponton letérni róla, de már messziről látni lehet a rózsaszín üde színfoltokat. Igazából már a hídról ki lehet szúrni, ha a pesti oldalról közelítetek, a járást nem lehet elrontani. Amikor fotót készítetek legyetek óvatosak, sokan átlépik a kijelölt korlátot, ami nem tűnik veszélyesnek, de amennyiben te nem érzed magad magason komfortosan, inkább csak a korlát mögül szemléld a mandulavirág rózsaszínjét, a Szabadsághíd menta zöldjét, és Budapest több ezer színét a tavaszi napsütésben.
Hogy kerül mandulafa a Gellért-hegyre?
A mandula őshazája Nyugat-, Közép- és Kelet-Ázsia, de hozzánk olasz közvetítéssel került, amire a bizonyíték, hogy a mandula szó is olasz eredetű, és ugye az olaszok is oda vannak a mandulás finomságokért. A mandula azokon a helyeken nő szívesen, ahol a szőlő is. És ugye a Gellért-hegyen annak idején volt szőlő is. A Gellért-hegy mandulafáit az 1880-as években Kerkápoly Károly telepítette, tehát neki köszönhetjük ezt a csodás élményt, amit ad minden márciusban. De vannak olyanok is, akik úgy tartják, hogy még a török időkből maradtak ránk a mandulafák, de az is lehet, hogy csak XX. század eleji parkosítás során kerültek mai helyükre.
Fotó: Fortepan / Drobni Nándor; 1972: pesti látkép a Gellérthegyről, a Belgrád rakpart az Erzsébet híd és a Szabadság híd között.