Le a kalappal a munkásságuk előtt – Ismerjétek meg a Mályi Madármentő Állomást!

Hétköznapi hősök – Interjú Lehoczky Krisztiánnal, a Mályi Madármentő Állomás vezetőjével

Szélesi Ferenc
hirdetes

Bizony, vannak köztünk hihetetlenül fantasztikus emberek, őket nevezzük hétköznapi hősöknek. Volt szerencsém közelebbről megismerni Lehoczky Krisztiánt, aki annó létrehozta a Mályi Madármentő Állomást. Tartsatok velem ti is, és olvassátok el a vele készült érdekes interjút! 

A Mályi Madármentő Állomás bemutatása

Mikor kezdett el madármentéssel foglalkozni? Mikor jött létre a Mályi Madármentő Állomás? 

Kilenc éves koromban mentettem meg az első madarat a bátyámmal: egy balatoni nyaralás idején találkoztunk egy bajbajutott kis fecskével. Én akkor tartottam a kezemben először madarat, három napig próbáltuk életben tartani, de sajnos elpusztult. Volt nagy sírás, az egész család ideges volt, mert a nyaralásnak vége is lett, itt kezdődött el minden. Az Avason nőttem fel, ott is volt minden évben egy-két mentett madárka, 2013-tól pedig hivatalos mentőhely lett a Mályi Természetvédelmi Egyesület Mentőállomása is. 

Mit jelentenek a madarak Önnek? Milyen helyet érdemeltek ki az életében? Van kedvenc madara? 

Kilenc évesen mély nyomott hagyott bennem a kis fecske, azóta a szívemhez nagyon közel állnak a madarak. Ugye a legtöbbször madarakkal találkozik az ember a természetben, még a városokban is láthatjuk őket, ahogy csicseregnek a fákon, mégis olyan távolinak, elérhetetlennek tűnnek – pontosan ezért szeretem őket annyira. A kedvenc madaram a balkáni gerle, egy nagyon ragaszkodó, őszinte érzelmekkel rendelkező állat, ami ki is tudja fejezni az érzelmeit a párja, de még az ember felé is. 

hirdetes

Érdemes végig lapoznia mindenkinek a most következő galériát, így bepillantást nyerhettek a Madármentő Állomás mindennapjaiba:

 

Jelenleg hányan dolgoznak a madarak mentésével, segítésével, kikből áll a csapat? 

A mentőhely az ingatlanom portáján található – nagyon hirtelen kellett nagyon sok állatot fogadni, és nem volt pénz arra, hogy telephelyet vásároljunk, ezért itt alakítottuk ki a mentőállomást. Lényegében a családom és az egyesületi tagok végzik a mentést, ez 4-6 főt jelent, ebből állandó 2-3 fő, mivel a gyerekeim iskolába járnak. A nyári időszakban önkénteseket is szoktunk fogadni, akik segítik a munkánkat. A mentőállomás ugyanúgy néz ki, mint bármely kert az országban, csak itt nem úszómedence van, hanem kisebb-nagyobb kalitkák, leválasztott részek, lényegében egy kisebb állatkertet lett berendezve.

Nézzétek meg galériánkban a mentésekről készült nem mindennapi felvételeket: 

Melyek azok a mentések, amikre szívesen emlékszik vissza? 

Van jó pár ilyen, de talán kiemelném a szürke gém mentését. Három éve, nagyjából március elején hívtak ki egy horgásztóhoz, aminek a közepén volt egy sódersziget nádassal. A víz jéghideg volt, és a szürkegém beakadt a horgászdamilba, ami fogva tartotta. A horgászok eligazítottak, hogy tudok bemenni gyalogosan hozzá, felvettem egy kezeslábas vízálló ruhát, és úgy sétáltam be a szürke gémhez. Sikerült levágni róla a damilokat, amik eléggé elszorították a szárnyát, ezért szerettünk volna egy röpróbát csinálni. Nem tudott elmenni, megsérült, de szerencsére sikerült kimentenünk és két napon belül felépült, majd elrepült. A következő oldalon arról kérdeztük Lehockzy urat, hogy mi okozza a legtöbb gondot a madarak esetében és mit tehetnek az átlagemberek, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyökér- és tarlómaradványok trágyaértéke

gazd. növényeink betakarítása után a táblán visszamaradó szervesanyag-maradványok... Tovább

burkolat

olyan fedőréteg, amely a felületeket a különféle hatásoktól megvédi. Nagy jelentősége van... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos