Málnatermesztés otthon - szakértői tanácsok, hogyan legyen egészséges növényed, gyümölcsöd

Málnatermesztési kisokos mindenkinek

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Termesszünk sikeresen málnát

Málnatermesztés – Ültetés

Szerezhetünk kertészetből is szaporítóanyagot, de ha már van a kertünkben málnabokor, és az egészséges, akkor nyugodtan használhatjuk a növény gyökérsarját a szaporításhoz. Fontos, hogy ősszel telepítsük, a legideálisabb időszak szeptember-október környéke. A talajt trágyázzuk be az ültetés előtt, a sarjakat pedig úgy válasszuk, hogy az mindenképp erős legyen – nagy gyökérrel rendelkezzen, és legalább két járulékos rüggyel a tövén. A vesszőket körülbelül 50-60 centiméter mélyre ültessük, ugyanekkora távolságra egymástól. 

Már az első évben érdemes támrendszert építenünk a málnavesszők mellé, mert a termővesszők közelében új tősarjakat és gyökérsarjakat fog hozni. 4-5 méterenként verjünk le karókat és feszítsünk ki rajta huzalokat, a vesszőket pedig húzzuk be a huzalok közé. Fontos megjegyezni azt is, hogy a málna erősen gyomosodik, ezért folyamatosan gondoskodnunk kell a gyomlálásról, kapálás idején viszont vigyázzunk a sekélyen elhelyezkedő gyökerekre! 

Málnatermesztés – A betakarítás

Nagyon fontos odafigyelni betakarításnál, ugyanis csak teljes érettségben érdemes leszednünk a bogyókat, mert leszedés után már nem fog beérni! Az érett gyümölcs viszont könnyedén és gyorsan túlérik, ha rajta hagyjuk a bokron, szétesik és lehullik a földre. Ezért érdemes a szüretet reggelre időzíteni, és figyeljünk arra is, hogy minél hűvösebb idő legyen! Ezzel nagyjából végére is értünk cikkünknek, viszont van még egy fontos dolog, amit el kell mondanunk, ez pedig nem más, mint a málna metszése! 

hirdetes

Málnatermesztés – Metszés

Tavasszal érdemes arasznyira visszavágni a vesszőket, a következő évre a megmaradt vesszők megnőnek, ezeket érdemes 140-150 centiméter fölött visszavágni. Az ezt követő tavaszon figyeljünk arra, hogy 3-4 vesszőnél több ne legyen. A második évben, termésérlelés után, a letermett vesszőket tőből vágjuk ki, és ezután se hagyjunk többet 4-7 vesszőnél! 

A málnáknak két fajtájuk van: folyton termő, illetve egyszer termő. Fontos, hogy mind a két fajtát másképpen kell metszeni! A folyton termő metszése egyszerű, ősszel az összes hajtást vissza kell vágnunk, ki kell takarítanunk, a gyomoktól meg kell szabadítanunk, és június közepén utómetszéskor el kell távolítanunk a gyenge sarjakat. 

Az egyszer termő málna metszése már kicsit bonyolultabb, mivel téli és nyári metszést is kell végeznünk. A téli metszés egyszerűbb, érdemesebb még az előző év augusztusában elvégezni. A téli metszés során a letermett vesszőket a talaj felett közvetlenül le kell vágni, ezzel egy időben vágjuk ki a fiatal, gyenge hajtásokat is, és csak az erőteljeseket hagyjuk meg. A nyári metszés egy ritkító metszés, amit közvetlenül szüret után kell elvégeznünk, mert a szüret végére a málnasorok tömötté válnak, és ilyenkor már hosszú ideje nem részesültek növényvédelemben sem.

Ekkor ritkítsuk meg jó alaposan a bokrokat, gyomláljuk ki a környékét, és végezzük el azokat a növényvédelmi műveleteket, amit feltétlenül kell. A legtöbb gondot a málna vesszőfoltossága okozhatja, melyet a vesszőkön látható kékes foltokról ismerhetünk fel. Fontos, hogy szüret után a letermett vesszőket azonnal távolítsuk el, és semmisítsük meg. Az elöregedett növények is növelik a betegségre való hajlamot, azokat is el kell távolítanunk!  

A tápanyaghiányt a levelek megváltozott színe jelzi, ha ezt tapasztaljuk, jutassunk a sorközökbe komposztot, vagy trágyát az őszi időszakban! Virágzás előtt nagyobb mennyiségű tápanyagra van szüksége, egészen a szüret végéig, ezért gondoskodjunk ebben az időszakban a kellő tápanyag-utánpótlásról! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

aerob szervezetek (aerobionták)

oxigént igénylő szervezetek; jelentős részük kizárólagosan csak levegő jelenlétében... Tovább

bárányoztatás előkészítése

azok a munkálatok tartoznak ide, amelyek az anyajuhok zavartalan elléséhez és a bárányok... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem