A mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról

99/2008. (VIII. 6.) FVM rendelet


A mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról szóló 50/2007. (VI. 27.) FVM rendelet módosításáról.


A mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § (1) A mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról szóló 50/2007. (VI. 27.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § a)-e) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"a) mezõgazdasági tevékenység: a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról, továbbá a 2019/93/EGK, 1452/2001/EK, 1453/2001/EK, 1454/2001/EK, 1868/94/EK, 1251/1999/EK, 1254/1999/EK, 1673/2000/EK, 2358/71/EGK és a 2529/2001/EK rendelet módosításáról szóló 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet 2. cikkének c) pontja és az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a mezõgazdasági termelõágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2007. december 20-i 1535/2007/EK bizottsági rendelet 2. cikke szerinti tevékenység;
b) halászati tevékenység: a halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezésérõl szóló 1999. december 17-i 104/2000/EK tanácsi rendelet (a továbbiakban: 104/2000/EK tanácsi rendelet) 1. cikkében meghatározott termékek elõállításával, feldolgozásával vagy forgalmazásával kapcsolatos tevékenység;
c) mezõgazdasági termék: az Európai Közösséget létrehozó Római Szerzõdés I. mellékletében felsorolt termékek;
d) halászati termék: a 104/2000/EK tanácsi rendelet 1. cikkében meghatározott termékek;
e) mezõgazdasági termelõ: az agrár de minimis rendelet 2. cikkének 1. pontja szerinti vállalkozás, amely megfelel az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra történõ alkalmazásáról szóló 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendelet I. melléklete szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás meghatározásnak;"
(2) Az R. 1. § g) és h) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"g) termelõi csoport: a termelõi csoportokról szóló 81/2004. (V. 4.) FVM rendelet alapján mûködõ, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium), illetve 2005. november 1-jét megelõzõen a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter által termelõi csoportként elismert szövetkezet vagy korlátolt felelõsségû társaság [a továbbiakban az e), f) és g) pont együtt: mezõgazdasági vállalkozás];
h) halászati vállalkozás: a halászati de minimis rendelet 2. cikkének a) pontja szerinti vállalkozás, amely megfelel az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra történõ alkalmazásáról szóló 70/2001/EK bizottsági rendelet I. melléklete szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás meghatározásnak;"
(3) Az R. 1. § m) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"m) kezességvállaló intézmény: a Magyar Köztársaság adott évi költségvetésérõl szóló törvényben foglaltak alapján viszontgaranciával bíró pénzügyi vállalkozás (Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány, Garantiqa Hitelgarancia Zrt.);"
(4) Az R. 1. § q) és r) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"q) halászati de minimis rendelet: az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a halászati ágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról és az 1860/2004/EK rendelet módosításáról szóló 2007. július 24-i 875/2007/EK bizottsági rendelet (HL L 193., 2007. 07. 25.);
r) agrár de minimis rendelet: az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a mezõgazdasági termelõágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2007. december 20-i 1535/2007/EK bizottsági rendelet (HL L 337., 2007. 12. 21.);"
2. § Az R. 2. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"2. § (1) A mezõgazdasági és halászati vállalkozások az e rendeletben foglalt feltételekkel intézményi kezességvállalást vehetnek igénybe pénzügyi intézménnyel megkötött mezõgazdasági, illetve halászati célú beruházási hitelekhez, bankgaranciához, faktoringhoz, és termelési célú eszközbeszerzéshez kapcsolódó pénzügyi lízing szerzõdéseikhez, valamint piaci kamatozású forgóeszköz hiteleikhez. Az intézményi kezességvállalás e rendelet alapján az agrár de minimis rendelet, illetve a halászati de minimis rendelet szerinti támogatásnak minõsül.
(2) Az intézményi kezességvállalás támogatástartalmának összege mezõgazdasági vállalkozásonként legfeljebb az agrár de minimis rendelet 3. cikkében, illetve halászati vállalkozásonként legfeljebb a halászati de minimis rendelet 3. cikkében meghatározott euróban kifejezett összeg lehet.
(3) Nem jogosult támogatás igénybevételére a mezõgazdasági vállalkozás az agrár de minimis rendelet 1. cikkében, a halászati vállalkozás a halászati de minimis rendelet 1. cikkében meghatározott esetekben, vagy ha köztartozással rendelkezik."
3. § Az R. 3. § (1)-(5) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép és az eredeti (5) bekezdés számozása (6) bekezdésre változik:
"(1) A kezességvállaló intézmény az üzletszabályzatának megfelelõen megvizsgálja a kezességvállalási kérelem jogalapját és elvégzi az agrár de minimis rendelet vagy a halászati de minimis rendelet 4. cikk (1) bekezdésében foglalt információgyûjtést és ellenõrzést.
(2) Az agrár de minimis rendelet szerinti küszöbérték ellenõrzése céljából a mezõgazdasági vállalkozás az 1. számú melléklet szerinti kérelem benyújtásával meghatalmazza a kezességvállaló intézményt arra, hogy a Tv. 26. § (1) bekezdés e) pontja szerinti nyilvántartási rendszerben lévõ, a mezõgazdasági vállalkozás vonatkozó adatokról hatósági bizonyítványt kérjen a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (a továbbiakban: MVH).
(3) Az MVH a mezõgazdasági vállalkozás de minimis keretének állapotáról szóló hatósági bizonyítványt az 1. számú melléklet szerinti kérelem beérkezését követõ nyolc napon belül megküldi a kezességvállaló intézmény részére.
(4) A halászati de minimis küszöbérték ellenõrzése céljából a halászati vállalkozás a 3. számú mellékletnek a kezességvállaló intézményhez történõ benyújtásával nyilatkozik a halászati de minimis rendelet alapján igénybe vett támogatásairól.
(5) Ha a kezességvállaló intézmény a szerzõdéskötési feltételek teljesülését teljes körûnek ítéli, kiszámítja a kezesség támogatástartalmát. Amennyiben a kezesség támogatástartalma nem lépi túl az agrár de minimis rendelet vagy a halászati de minimis rendeletében meghatározott egyéni keretet, úgy a kezességvállaló intézmény kiállítja a támogatásról szóló igazolást, amelyet a bejelentési rendelet 5. § (7) bekezdésének megfelelõen egy eredeti példányban megküld a hitelfelvevõ részére, aki azt köteles tíz évig megõrizni."
4. § Az R. 4. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) Az MVH a Tv. 26. § (1) bekezdés e) pontja szerinti nyilvántartási rendszerben történõ rögzítésekor a kezességvállaló intézmény által kiállított igazoláson is feltüntetett, a kezesség elbírálási napja hónapjának elsõ napján érvényes, az Európai Központi Bank által közzétett, euró/forint átváltási árfolyamot veszi figyelembe.
(3) Az MVH az agrár de minimis rendelet, illetve a halászati de minimis rendelet szerinti tagállami vagy egyéni keret túllépése esetén a túllépés tényérõl levélben értesíti a kezességvállaló intézményt. A tagállami vagy egyéni keret túllépése esetén az agrár de minimis rendelet, illetve a halászati de minimis rendelet szabályai alapján támogatás nem nyújtható a mezõgazdasági vállalkozás részére."
5. § Az R. 7. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"7. § Ez a rendelet az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a mezõgazdasági termelõágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2007. december 20-i 1535/2007/EK bizottsági rendelet, valamint az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a halászati ágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról és az 1860/2004/EK rendelet módosításáról szóló 2007. július 24-i 875/2007/EK bizottsági rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg."
6. § Az R. 1. számú melléklete helyébe az 1. számú melléklet lép.
7. § Az R. kiegészül a 2. számú melléklettel.
8. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ nyolcadik napon lép hatályba, és a mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról szóló 50/2007. (VI. 27.) FVM rendeletnek e rendelettel módosított rendelkezéseit a folyamatban lévõ ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Az 1-7. §, valamint e rendelet 1. és 2. számú melléklete az e rendelet hatálybalépését követõ napon hatályát veszti. E bekezdés az e rendelet hatálybalépését követõ második napon hatályát veszti.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Dália gumó gondozása ősszel

Dália gumók teleltetése: így szedd fel és tárold a dáliákat télen

A dália gumók felszedése ilyenkor aktuális sok kertész számára, hiszen ez az egyik legkedveltebb kerti növény, amelynek színpompás virágai egész nyáron és kora ősszel...

húsevő növények gondozása

Halloween-i hangulatban: húsevő növények, amik nem is olyan rémisztőek

A húsevő növények titokzatos világa kiválóan illik az ünnephez – és bár „vérszomjasak”, valójában nem olyan rémisztőek, mint amilyennek elsőre tűnnek....

Gyümölcsfa őszi metszése szakértői tanácsokkal

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése az egyik legfontosabb lépés a gyümölcsfa egészségének megőrzésében és a jövő évi termés elősegítésében. Ha megfelelően végzed, a fa...

télálló mandulafenyő érvek

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő (Pinus pinea) nemcsak esztétikai értékei miatt népszerű, hanem praktikus előnyei is vannak, amelyek különlegessé teszik ezt a fát a kertészeti...

Tollborzfű fajták teraszra

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái (Pennisetum) az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek a teraszon, hiszen nemcsak lenyűgöző szépségükkel varázsolják el a kertészeket, hanem...

Gyümölcsfa ültetése ősszel

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel bátran kivitelezhető, hiszen a talaj hőmérséklete még meleg, és a csapadékosabb idő kedvez az új hajtásoknak. De hogyan is láss hozzá? Milyen...

leander téliesítése

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

A leander télesítése aktuálissá vált, hiszen közeleg a tél, és itt az ideje gondoskodni kedvenc növényünkről, hogy a hideg hónapokat is túlélje! Ebben a cikkben...

madagaszkári tűzvirágfa

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa (Delonix regia), más néven flamboyán, a trópusi kertészek egyik leglenyűgözőbb díszfája. Ez a pompás növény Madagaszkárról származik és lángfaként is...

energiahasználat csökkentése a gazdaságban

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

A fenntarthatóságra való törekvés ma már nemcsak divat, hanem elengedhetetlen lépés minden gazdaság számára. Az energiahatékonyság növelése jelentős költségcsökkenést...

kroton színe

Kroton gondozási tippek: Így segíts neki a legszebb színekben ragyogni

A kroton (Codiaeum variegatum) nemcsak egzotikus szépségével hódít, hanem gazdag színpalettájával is, amely a lakás igazi ékkövévé teheti. Sárga, piros, narancssárga, zöld...

rozsdagomba fertőzés

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket és a füvet. Az őszi időszak nemcsak a természet színesedését hozza...

fekete retek receptek

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

A fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és ízletes ételeket ebből a kissé fűszeres, ám rendkívül tápláló zöldségből. A fekete retek...