Te is észrevetted, hogy mennyi helyen lehet magyar epret vásárolni? Gyanús is lett, hogy honnan van már most ilyen mennyiségben friss, hazai eper? Az economx leplezte le a külföldi epret, friss, zamatos termésként feltüntető árusokat.
Lehet, hogy nem magyar eper a magyar eper?
Hát ismeritek a mondást, hogy nem minden arany, ami annak látszik. A magyar eper sem minden esetben magyar. A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is. Ha olcsón látsz, hazai mézédes epret kínáló alkalmi árusokat –útszélen, tér közepén, piacon, aluljáróban, vagy bármilyen más alkalmi helyen- azonnal gyanút kell, hogy fogj. Biztosan magyar az eper? Nem mai keletű a probléma, már évek óta panaszkodnak a magyar kereskedők, hogy sokan importtal árasszák el a piacot, és nyomják le az áraikat. Az economx egy TikTok videót hozott fel bizonyítékként, ahol jól látható, hogy valós problémával állunk szemben: kamionszámra érkeznek külföldről az import eprek.
Mit tehetünk, hogy ne verjenek át az import eprekkel?
A videóban két jó tanácsot is adnak a szélhámos, termelőknek álcázott kereskedők ellen. ha vásárolsz útszéli árusoktól, ne elégedj meg egy egyszerű nyugtával, kérj áfás számlát is – a termelők könnyedén kiállítják, a csalók nem tudják telesíteni, ahogyan az őstermelői igazolványt sem fogják tudni megmutatni. A másik ügyes trükk lehet részedről, hogy megkéred a magyar epret termelőt, mutasson képet az ültetvényről, igazolva ezzel az áru eredetét. Egy termelő mindig fotózza a termését, hiszen büszke munkája gyümölcsére, könnyedén tud mutatni bizonyítékot neked.
Van már magyar eper?
Azt nem mondjuk, hogy dögivel, de van már magyar eper! A fűtött és fűtetlen fóliasátrakban már érik a magyar szamóca, május elején a szabadföldi ültetvényeken is megkezdődhet a szüret. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) csütörtökön kiadott körképe szerint az idén kiegyensúlyozott termés várható, amivel kapcsolatban az MTI híroldalán olvastunk bővebb információkat. A körképben kitértek arra is, hogy a szamóca nem utóérő gyümölcs, így csak a növényen teljes érettségben szüretelt gyümölcsök biztosítják a megfelelő zamatot és beltartalmi értékeket. Ezért nagy különbség van a külföldi és a hazai szamóca között - hívták fel a figyelmet a szakértők. Mivel a magyar áru jóval rövidebb idő alatt eljut a fogyasztókhoz, ezért a kertészek teljesen éretten tudják leszedni, ami az ízélményben is megmutatkozik.