Mudi
A mudi az egyik legritkább, legkevésbé ismert magyar pásztorkutyafajta. A pásztorok német puli néven ismerik, ma már csak ritkán látható a nyájak, csordák mellett. Latin neve: Canis familiaris ovilis Fényesi, magyarul Fényes juhász kutyája. Első fajtaleírása, mely hivatalosnak tekinthető, 1936-ból származik, Anghi Csaba Geyza "A magyar pásztorkutyák és a külföldi rokonfajták" című könyvében jelent meg.
Története
Már 1773-ban írtak egy mudi jellegű pásztorkutyáról, ezután Pethe Ferenc tette említést róla 1815-ben. Ennek ellenére szervezett tenyésztése a legkésőbb indult meg a magyar fajták közül. Sokáig nem is különböztették meg a pumitól és a pulitól, néhányan úgy tartották- tévesen-, hogy a mudi a pumi és a puli kereszteződéséből jött létre.
Tudatos tenyésztését Fényes Dezső kezdte meg, majd 1936-ban bemutatta az általa tenyésztett kutyákat és benyújtotta a fajta első szabványát, a bizottság el is fogadta a leírást és a mudi fajtanevet. A második világháború hatalmas sorscsapás volt a fajtára is, szinte teljesen kipusztult, feltámasztása a semmiből kezdődött újra. 1963-ból származik az újabb fajta szabvány, melyet Balassy Zoltán alkotott meg.
Nagyon sokáig a fajta fenntartása volt a cél, hiszen érthetetlen közöny vette körül és csak néhány mudi tartónak, rajongónak köszönhető, hogy a fajta fennmaradt. Magyarországon.
HA TÖBBET MEG SZERETNÉL TUDNI A MUDIRÓL, OLVASD EL KORÁBBI CIKKÜNKET!
Forrás: Wikipédia