Magaságyás építése – Használj műanyagokat
Évekkel ezelőtt a termesztők kénytelenek voltak folyamatosan ápolni a földjeiket, hogy megelőzzék a gyomok elterjedését. Ez a rendszeres földművelés azonban egy idő után képes megbontani azt a szerkezetet, amiről már korábban szót ejtettünk.
Műanyag talajtakarók használatával azonban ez a két probléma egyszerre szűnik meg. A műanyag talajtakarás nem más, mint a talaj egy nagy méretű, műanyag lepedővel való lefedése, a növényeknek pedig saját lyukak kialakítása ezen a felületen. A takaró alatt elhelyezett csepegtető öntözőrendszer biztosítja a növények vízellátását. Ez a módszer csökkenti a folyamatos talajápolás (gyomlálás) szükségességét és talaj melegen tartásával segít meghosszabbítani a nagyobb hőmérsékletet igénylő növények szezonját is.
A műanyag takarót egy régi szőnyeggel, fa deszkákkal, fakéreggel vagy falevelekkel is helyettesítheted – ezek mind segíthetnek visszatartani a gyomokat. Ahogy a talaj hőmérséklete egyre emelkedni kezd, az emelt ágyásokra is jó hatással lehet a szezon elején elhelyezett takaró lecserélése valamilyen szövetre – ez segít a hideg időt kedvelő növényeknek, hogy egy kicsit tovább teremjenek a nyár során.
Magaságyás építése – Ültess takarónövényeket
A zöldségtermelés rendkívül igénybe veheti a talajt, amiből a tápanyagok hamar felszívódhatnak a növényekbe. A takarónövények szezonon kívüli, vagy a vetések közötti talajba ültetése segít a talajnak visszaszerezni ezeket a kulcsfontosságú tápanyagokat.
A takarónövények jelentős organikus anyaggal látják el a talajt, amit a később ültetett növények kihasználhatnak. Ezek a takarók továbbá a talaj szerkezetét is javítják szellősebbé téve azt. Jó takarók például a zab, a hajdina, a rozs és a here.
Magaságyás építése – Alkalmazz gilisztákat
A giliszták valójában apró „talajmérnökök,” akik tudtukon kívül segítenek a talaj minőségének javításában. Egyik legfőbb hasznuk, hogy képesek a nyers szerves anyagokat kisebb elemekre lebontani, amit talajban található hasznos gombák elérhetővé tesznek a növények gyökerei számára. E mellett segítenek szétoszlatni a természetes anyagokat a talajban, az általuk vájt járatok pedig javítják a talaj víz- és oxigénmegtartó képességét.
Akár egy sajátos komposztálót is létrehozhatsz, amelybe gilisztákat telepítve könnyedén lebonthatod a konyhai maradékokat tápértékben gazdag természetes anyagokká. A gilisztákat továbbá közvetlenül az ágyásokba is telepítheted.