Az emelt ágyásoknak számos előnye van, amik ideális megoldássá teszik őket a mind kezdő, mind a tapasztaltabb kertészek számára. Ahhoz azonban, hogy a legtöbbet hozhasd ki emelt ágyaidból, most elárulunk néhány profi tippet!
Magaságyás építése – Mérd fel a terepet, pontosabban a talajt
A kertészkedési szezont mindig egy talajteszttel indítsd. Ez segít megállapítani, hogy a talajban milyen anyagok állnak a rendelkezésedre, illetve hogy mikben szenved hiányt. Ezek alapján kell megmunkálnod és kiegészítened a talajt kertedben.
Kezdésképpen szerezz egy kis ültetőtalajt – ezek általában tőzegmoha, fakéreg és/vagy komposzt keverékét tartalmazzák, és lehetővé teszik a termesztők számára, hogy tápanyagokkal lássák el a növényeiket. Ezekből a keverékek azonban ritkán tartalmazzák a növények számára szükséges ásványianyag-mennyiséget és egyéb fontos tápanyagokat.
Egy megfelelően tartós organikus és ásványi szerkezet hiányában ezek a keverékek gyakran még azelőtt beszívódnak a talajba, mielőtt a növények felvehetnék őket. Ha a keverékhez egy kis komposztot is hozzáadsz, az megfelelő tartósságot kölcsönöz majd neki, és egyfajta mesterséges talajt hozol létre vele, ami tovább képes vízzel, oxigénnel és tápanyagokkal ellátni a növényeket.
Habár a legtöbb növény az első egy-két év során több trágyázást igényel, a trágyázás egyre kevésbé lesz fontos, ha olyan talajt építesz magadnak, ami képes megtartani a fontos tápanyagokat. Fontos, hogy a talaj pH értékét is felmérd, és az ültetendő növények igényei alapján megváltoztasd azt. A kék áfonya például savas talajban képes a legjobban fejlődni, a paradicsomok azonban kevésbé savas, sokkal inkább kiegyensúlyozott értékek mellett érzik jól magukat. A szélsőségesen magas vagy alacsony pH értékek esetén a növények sokkal nehezebben képesek felvenni a talajból a szükséges tápanyagokat, aminek számos negatív következmény lehet.
Mi az a szolarizálás?
A szolarizálás lényegében az ágyás letakarása, amelynek célja a talajban élősködő kártevők kiirtása. Ehhez egy műanyag takaróra lesz szükséged, és néhány téglára (vagy egyéb nehezékre) ami a talajon tartja azt. A letakart talaj felmelegszik, ami segít például a gyomok, kártékony rovarok (és azok petéi) illetve bizonyos kórokozók elpusztításában. Habár ez a módszer eleinte időigényes, a későbbiekben sok időt, pénzt és munkát spórolhatsz meg vele.
Sokak szerint a szolarizálás árt a talajnak és terméketlenné teheti azt, mivel elpusztítja az abban található hasznos élőlényeket is, azonban a folyamat esetleges hátulütői (ha egyáltalán van ilyen) elhanyagolhatók a temérdek előny (kipusztított kártevők) mellett. Szolarizálni egyszerűbb a melegebb éghajlatokon, de hűvösebb tájakon sem túl nehéz 40-50°C köré emelni a talaj hőmérsékletét egy hosszabb időre. A következő oldalon folytatom!