Praktikus magágy palackokból

Így készíts magágyat műanyag pohárból vagy palackból

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Egyik nagy feladatunk a növények tárolóban való nevelése. Ennek célja egyszerűen az, hogy mire az idő eléggé felmelegszik, a növények eléggé erősek legyenek, hogy kiültethesd őket a szabadba. Erre több módszer is létezik, de általában minden a magokkal indul, most megmutatom azt a megoldást, ami nálam eddig mindig bevált! 

Magágy készítése

Ha azt szeretnéd, hogy magjaid ideális körülmények között erősödhessenek meg, akkor már elültetésük pillanatától kezdve biztosítanod kell ezeket számukra. Ezért mutatunk most egy egyszerű, mégis hatékony (és nem mellesleg pénztárcakímélő) megoldást, aminek legfőbb eleme nem más, mint egy egyszerű műanyag pohár vagy palack! Lássuk, hogy hogyan is készül!

1. Hozzávalók

A házi készítésű kertészeti megoldások egyik legnagyobb előnye, hogy fillérekből elkészíthetők. Az aktuális projekt az alábbiakat igényli: műanyag pohár vagy palack, virágföld, magok, fúró, vagy egyéb eszköz, amivel a műanyag átszúrható, pumpás flakon.

2. Lyukaszd ki a műanyagot

Első feladatod néhány lyukat szúrni a műanyag pohár vagy palack aljára. Erre a megfelelő vízelvezetés miatt van szükséged, hiszen míg a természetben a maradék víz idővel szétoszlik a talajban, a pohár fenekéről nincs hová távoznia. A megrekedő víz gombásodást okoz, ami elpusztíthatja a fiatal növényeket.

hirdetes

3. Töltsd fel a műanyagot virágfölddel

Helyezz virágföldet a műanyagba egynegyedét. Mielőtt elhelyeznéd a magokat, fújd be egy kis vízpermettel a földet. A magok így nehezebben mozdulnak el onnan, ahová ülteted őket, továbbá a csíráztatás megkezdésében is segíthetsz ezzel nekik.

4. Ültesd el a magokat

A magágyba ültetendő magok mennyisége függ a műanyag tárolók méretétől és attól, hogy hány növényt szeretnél termeszteni bennük. Ezen kívül az alábbiakra érdemes odafigyelned: egy lyukba két magot ültess, mert nem minden mag lesz képes kicsírázni. Két mag esetén sokkal nagyobb esélyed van arra, hogy legalább egy megindul majd. A magok elhelyezése után takard be őket földdel (ne helyezz több földet a tárolóba), majd fújj a földre egy kis vizet a palackból – ezúttal kevesebbet, mint az ültetés előtti öntözés során.

5. Növényeid gondozása

A magok előbb-utóbb apró palántákká cseperednek majd. Fontos, hogy növényeid érdekében az ültetést követően vedd figyelembe az alábbiakat:

  • helyezd a magágyat olyan helyre, ahol mindig közvetlen napfény éri. Mindig tartsd nedvesen a virágföldet;
  • várj 1-2 hetet – ennyi idő alatt a növények kibújnak majd a talajból, és elkezdenek megerősödni;
  • amint a növényeken legalább 4 nagyobb levél jelenik meg, ideje átültetni őket egy nagyobb cserépbe, vagy egyéb tárolóba;
  • ha az egy lyukba ültetett két magból mindkettő kicsírázik, akkor az egyiket levághatod, hogy a másiknak legyen elég helye a fejlődéshez.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

komló (Humulus lupulus L.)

a csalánfélék (Urticaceae) családhoz tartozó évelő kúszónövény; a sörgyártás és... Tovább

köztakaró (kültakaró)

az állati testet borító, annak a külső környezettel érintkező része. Funkciója elsősorban... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés