Itt a vára várt közös madárszámolás, amelyben bárki részt vehet december 28 és 30 között - majd a továbbiakban hetente egy-egy napon egészen február 28-ig -, ehhez csupán egy telefon szükséges hozzá, még előzetes természetismereti tudás vagy képzés sem kell – adta tudatunkra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a honlapján.
Az Nagy Téli Madárles akció célja
Az akció célja minél közelebb hozni az embereket a természethez és bevonni őket a környezetükben élő madarak tanulmányozásába, és a védelmüket is segítő adatgyűjtésbe.
Így állj neki a madárszámoláshoz
Legelső lépésként töltsd le a telefonodra a Turdus nevű applikációt, ami IOS és Android rendszeren is elérhető. Az app segít rögzíteni a bevitt adatokat, méri az időt, a fajok meghatározásában és segítséget nyújt, és a végén összesíti majd az adatokat.
Ebben a videóban találsz útmutatót az alkalmazás használatához:
Ha ezzel megvagy, jöhet az izgalmas rész. Elsősorban madáretetők vagy természetes táplálkozóhely környékén javasolt a madárles, ahova biztosan tudod, hogy a madarak visszajárnak. Találj magadnak egy kényelmes figyelő helyet, ahol nyugodtan tudsz ülni vagy állni több héten keresztül is, a nap pedig mindig legyen azonos.
Ha van rá lehetőséged inkább a délelőtti órákban végezd a madárszámlálást, és 30 percig tartson a folyamat. Fontos lépés, hogy rögzítsd a számlálásod kezdésének az időpontját: az alkalmazás segítségével ez könnyen fog menni, hiszen elindíthatod a számlálót a kezdésnél, ami majd jelezni is fog neked, ha letelt a 30 perc.
A madárszámlálás során így azonosítsd a fajokat
Fontos része ez a számlálásnak. A legtöbb etetőt nem keresi fel sok madárfaj, így egy kis odafigyeléssel és gyakorlással könnyen fog menni az azonosítás. Az MME oldalán található posztert érdemes tanulmányozni, hiszen segít a fajok megismerésében. A 24 leggyakoribb madárfaj a Turdus appban is megtalálható, így ott is nézz körül bátran, vagy töltsd le a Madárhatározó nevű applikációt is, ha érdekel a dolog. Ha mégsem menne egy-egy madárnál a faj eldöntése fotózd le, és saját magadnak jegyezd fel mikor és hányat láttál belőle.
A madárszámlálás kulcsfontosságú részletei
Az MME oldalán a következő információkat olvashatjuk a számlálás menetéről:
• fajonként az összes egyedet, ami egyszerre látható. Például, ha két házi veréb van az etetőn, és további hat várja a sorát egy közeli bokorban, számold meg mind a nyolcat.
• a madarakat, amelyek vonzódnak a megfigyelési helyhez az általad biztosított élelem vagy víz miatt, még akkor is, ha nem táplálkoznak, esznek vagy fürdenek. Például számold meg az olyan madarakat, mint a karvaly, ami az etetőkre járó madarakkal táplálkoznak, de nem feltétlenül jönnek magára az etetőre.
• a madarakat, amelyek vonzódnak az etetőhelyen tartott gyümölcsökhöz vagy bokrokhoz. Ilyen például a vörösbegy vagy a csonttollú.
De ne számláld…
• a madarakat, amelyek egyszerűen átrepülnek az etetőhely fölött, mint például a ludak vagy a darvak.
• a madarakat, amelyeket a kiválasztott számlálási napokon kívül figyelsz meg. Ha nem számlálási napon látsz olyan madarat, amelyről adatokat szeretnél közölni, töltsd fel a Turdus applikáció MAP moduljában alkalmi megfigyelésként.
• a madarakat, amelyeket csak sötétedés után hallasz, vagy csak mesterséges fénnyel látsz.
Mindenképpen tájékozódjatok a további részletekről ITT, és ha időtök engedi, vegyetek részt ebben a hasznos, közösségkovácsoló programban, ami csak egy az újonnan induló kezdeményezések közül amit az MME indít, hiszen lesz még tavasszal is adatgyűjtés, illetve többek között Fecskeles és Gólyales is.