Lisztharmat elleni védekezés
Kerüljük a zsúfolást
A növények körüli jó levegőáramlás egy másik olyan tényező, amely segít megelőzni a gombák és a kártevők által okozott betegségeket. A buja tavaszi növekedés miatt az ágyások zsúfolttá válhatnak – ilyenkor minden gyengébbnek tűnő palántát távolítsunk el! A bébirépa levelei, a retek és a saláta gazdagíthatják a tavaszi salátákat. A maradékot kidobhatjuk a komposztba. Jobb elveszíteni előbb néhány növényt a fertőzés miatt, mint később az egész termést. A következő oldalon még több tanács vár!
Ügyeljünk a páratartalomra
Bár a leveleken lévő nedvesség nem feltétlenül szüksége a lisztharmatnak, jobb elkerülni a felesleges páratartalmat. A gyakori esőzések és az egész növény napi vízpermetezése segít megelőzni a gombás fertőzést. A víz nagy valószínűséggel lemossa a spórákat, ezzel megakadályozva, hogy azok megfertőzzék a növényi szöveteket. Azonban a maradék nedvesség a leveleken már egy egészen más kérdés. Biztosítsuk a vizet a gyökérterületnek, ha szükséges, de kerüljük a növény felsőbb részeinek öntözését, különösen, ha a növény kissé hervadtnak tűnik a forró napsütésben.
Tartsuk tisztán a virágágyakat
A lehullott levelek és egyéb lebomló hulladék nem csak a lisztharmat számára jelent hívogató környezetet. Takarítsuk ki az ágyást és távolítsuk el a szár alsó részén levő sárguló leveleket, amelyek mindig árnyékban vannak. Ezek a növény számára is terhet jelentenek, mivel nem járulnak hozzá a tápanyagok előállításához.
Gondoskodjunk a növények egészségéről
Azok a növények, amelyeken sok levél jelenik meg növekedéskor a gyakori táplálékfelvétel miatt, hajlamosabbak a gombás megfertőződésre. Használjunk lassított lebomlású és tápanyagleadású szerves trágyát, amely segít az egyenletes növekedésben. A következő oldalon elmondom, hogyan lehet megszabadulni a lisztharmattól!