Hogyan szabaduljunk meg a lisztharmattól?
A gombás fertőzésekkel szembeni megelőző intézkedések ellenére a lisztharmat okozta fehér, poros bevonat hirtelen megjelenhet. Amint ez megtörténik, a hangsúlyt a fertőzés megszüntetésére kell fektetni, a környezetnek és a növénynek okozott minimális károkkal. Nagyon fontos a betegség korai felismerése – a fehér foltok észlelése után azonnal érdemes intézkedni.
A gombaölő vegyszerek, mint a klórtalonil a penészgomba szabályozásában hatásosak, ám mérgezőek a környezetünkre. Az organikus kertészek a lisztharmat kezelésére inkább a biztonságosabb alternatívákat javasolják.
A pH érték változtatása
A gombák érzékenyek a környezeti változásokra, beleértve a drasztikus pH-változást is. A pH-t növelhetjük lúgos oldatok permetezésével és savas anyagok csökkentésével. Mivel a savak és lúgok elégethetik a növényi szöveteket, valamint a gombaspórákat, azokat megfelelően fel kell hígítani, mielőtt a lombozatot permeteznénk vele.
Nátrium- és kálium-karbonát-sók
A szódabikarbóna már a múltban is a gomba elleni harc egyik csodafegyvere volt. Keverjünk össze egy evőkanál szódabikarbónát 3,5-4 liter vízzel. A permet kijuttatásának és hatékonyságának növelése érdekében adjunk hozzá egy teáskanál magasan finomított növényi olajat vagy ásványolajat és egy teáskanál mosogatószert. Permetezzük bőségesen a fertőzött és minden ugyanazon fajtájú növényt a kertben.
Ecet
Az ecettel való permetezés alkalmasabb lehet a rózsák, és más savas jellegű növények esetében. Az élelmiszer-készítményekben széles körben használt szintetikus fehér ecet nem más, mint 5%-os ecetsav. Ugyanolyan jó, mint a szerves ecetek, például az almaecet és a rizsbor ecet. Töltsük fel a permetezőt vízzel és adjunk hozzá egy csésze fehér ecetet. Alapos rázás után fújjuk a fertőzött növényekre! Ebben a koncentrációban az ecet lehet, hogy megégeti a növények levelét, de közben az egész növényt megmenti a betegségtől.
Tejes spray
Ez az ártalmatlan gombásodás elleni eljárás állítólag ugyanolyan hatékony, mint a különböző kémiai gombaölő szerek. Mindössze annyit kell tenni, hogy tej és víz 40:60 arányú keverékét permetezzük a növényekre. Ezt csak napos időben tegyük, heti rendszerességgel, mindaddig, amíg a gombásodás vissza nem húzódik. A hatás vagy a tejfehérjék napfénnyel történő reakciójában, vagy pedig a levél felületét bevonó tejben rejlik, ami meggátolja, hogy a gomba spórái behatoljanak a levél szövetébe, vagy egyszerűen elfojtja a micéliumot. Ezt a kezelést nagyobb ültetvényeken is alkalmazzák Kanadában, Ausztráliában, és a világ számos más részén is.
Házi bordóilé-keverék
A bordóilé, vagy Bordeaux-keverék egy hatékony gombaölő szer. Bár enyhén mérgező hatású, sokkal biztonságosabb, mint sok más hasonló készítmény. Adjunk 31/2 evőkanál réz-szulfátot 3,5-4 liter vízhez, majd hagyjuk állni. Adjunk a réz-szulfát-oldathoz 10 evőkanál hidratált meszet (kalcium-hidroxid), majd alaposan keverjük el. A keveréket permetezzük a fertőzött felületre. Ez a módszer a gombás megbetegedés megelőzésére is kiváló.
Ne hagyjuk, hogy a lisztharmat felüsse fejét a kertben! Ha napi rendszerességgel ellenőrizzük növényeinket és teszünk azért, hogy megelőzzük a bajt, nyugodtan élvezhetjük munkánk gyümölcsét