A Leyland-ciprus termesztése
Sövényt ültetni egyáltalán nem olyan nehéz feladat, mint amilyennek hangzik. Ha követed az alábbi lépéseket, akkor rövid időn belül erős és mutatós sövényt húzhatsz fel kerted vagy udvarod köré – főleg, ha leylandi ciprust ültetsz! Ezek a fák bátran ültethetők szeles és szélvédett helyekre is, habár a 3 méternél magasabb példányok hajlamosak lehetnek eldőlni az erős szélben.
Talajigény
A leylandi ciprusok nem kifejezetten kényesek a talaj összetételére, és agyagos, homokos, vályogos és egyéb talajtípusokban is gond nélkül eléldegélnek, ha az jól elvezeti alóluk a felesleges vizet. Ez az egyetlen dolog, amire kényesek.
Ha nem kell vizes talajban ácsorogniuk, akkor nem igazán kell aggódnod értük. Ha kerted talaja néhány óráig megtartja a vizet, mielőtt az felszívódna, akkor érdemes némi kertészeti kavicsot és szerves anyagot ásni bele, hogy javítsd a vízelvezetését. Ha kerted nagyon vizes, akkor ennél hatékonyabb, mesterséges vízelvezetésre (pl. csatornára) lesz szükséged.
Az ültetés menete
Az ideális elhelyezéshez nagyjából 35-70cm-re ültesd őket egymástól, hogy egy 1,5-3 méter magas sövényt nevelhess belőlük. Amennyiben 3 méternél magasabb sövényt szeretnél, leylandi ciprusaidat 1-1 méterre ültesd egymástól. Ültetéskor két lehetőséged van, és rajtad múlik, hogy melyiket tartod egyszerűbben kivitelezhetőnek – nincs jó, vagy rossz választás.
Az egyik opció minden fának kétszer olyan széles és kétszer olyan mély lyukat ásni, mint amekkorák a gyökereik. A másik opció egy hosszú árkot ásni, és abba belehelyezni fáidat egymástól 35-70 centire. Ültetéskor érdemes egy adag komposztot és/vagy állati trágyát is beásni a talajba (a lyukakba vagy az árokba), és jól összekeverni azt a talajjal, mielőtt behelyeznéd a fákat.
Az elkeverésre fokozottan ügyelj, mert ha valahol túl sűrűn marad a trágyából, akkor az károsíthatja a gyökereket. További műtrágyát (osmocote) is hozzáadhatsz a talajhoz, de erre nincs feltétlenül szükség. Helyezd a fákat a lyukakba vagy az árokba, majd töltsd vissza a hiányzó talajt a gyökereik köré. Ügyelj rá, hogy ne kerüljenek mélyebbre, mint amilyen mélyen a növénytartóikban voltak. Ha túl mélyre kerülnek, akkor elpusztulhatnak.