Korábbi cikkemben elmondtam nektek, miért lett teljesen elegem a tujákból és miért likvidáltam mindet a kertből (ide kattintva elolvashatjátok). Sokan kérdeztétek, hogy akkor mégis mit ajánlok a tuják helyett? Az egyik egyértelmű válaszom a Leyland-ciprus, mostani írásomban ezzel a növénnyel ismerkedhettek meg közelebbről!
A Leyland-ciprus története
A „leylandi” ciprus valójában két másik faj, a Monterey-ciprus (Cupressus macrocarpa) és a nutka ciprus (Cupressus nootkatensis) keresztezéséből termesztett hibrid. Az új faj egy gazdag bankár jóvoltából jött létre, 1845-ben, a walesi Leighton Hallban. 1925-ben aztán egy faiskola dolgozói olyan tűlevelű fákat szerettek volna beszerezni, amelyek gyorsan nőnek, és sövényként is nevelhetők.
Emellett az is fontos volt számukra, hogy a fák kiállják a tengerparti sós, szeles időjárás viszontagságait is. Idővel aztán rábukkantak hét fára Leighton Hallban (ezekből hat még ma is áll), amelyeket szaporítani kezdtek, és mára az Egyesült Királyság legnépszerűbb és legtöbbet ültetett sövénynövényei tartoznak.
Milyen gyorsan nő a Leyland-ciprus?
A Leyland-ciprus évente akár 90 cm-t is képes nőni, de persze kellő odafigyeléssel egy kívánt magasságban is megtartható. A kifejlett példányok akár 40 méter magasak is lehetnek. Miután elültetik őket, a leylandi ciprusok látszólag nem sokat nőnek az első 12 hónapban. Ez azért van, mert ez idő alatt gyökereik növesztésén dolgoznak. A nagyjából egy év elteltével aztán rohamos növekedésbe kezdenek, amikortól fokozott odafigyelést igényelnek, különben hamar kezelhetetlen méretűre nőnek.
Mire jó a Leyland-ciprus?
A leylandi ciprusok örökzöldek, tehát még télen sem dobják le magukról zöld lombjukat. Ennek, illetve gyors növekedésüknek köszönhetően kiválóak sövényeknek. Mindemellett ideálisak a zaj és a szél felfogására is, és persze a kíváncsiskodó szempárok elől is elrejtheted velük kertedet.
Ha mindez nem lenne elég, számos madár és más élőlény is szívesen rejtőzik el bennük, így még több élettel tölthetik meg birtokodat. Most pedig nézzük, mit kell tudni a Leyland-ciprus gondozásáról, a következő oldalon folytatom!