Mit komposztálhatunk?
Erről is írtam már egy érdekes cikket, itt olvashatod el! Igazából bármilyen növényi származékot fel tudunk használni, kivéve a tűlevelűeket. Ezen kívül kiváló komposztba a teafilter, a kávézacc, az elhervadt virág, elhalt szobanövény, gyümölcsök héja, maradékai.
A diófalevél komposztálása
Elterjedt az a tévhit, hogy a diófa levele annyira káros, hogy nem lehet komposztálni sem. Ez egyáltalán nem így van, komposztálni egyébként azért nem érdemes annyira ezeket a leveleket, mert nagyon hosszú a lebomlási idejük, nagyjából három-négy év, mire érett komposzt keletkezik. Ha viszont mindenképp komposztálni szeretnénk, megtehetjük. A tévhit abból adódik, hogy a diófa levele csírázás-, és növekedésgátló anyagokat tartalmaz, ami igaz is. Viszont ezek a komposztálás során lebomlanak, átalakulnak, ezért az érett komposztban nem fognak már jelentkezni az említett hatások.
Mire használhatjuk a komposztot
Javíthatjuk vele a talaj minőségét, szétszórhatjuk a kertben, a pázsit is hálás lesz érte, de használhatjuk ültetéshez is, szobanövények, és kerti növények esetén egyaránt. A komposzt hatására a növények ellenálló képessége nő, nagyobb virágokat és zöldebb leveleket fogunk látni, ráadásul sokkal erősebb, szerte ágazóbb gyökérzete lesz kedvenceinknek. A komposzt teljesen természetes, sokkal jobb, mint a boltban kapható drága műtrágya, nem jelent veszélyt a környezetre sem. Átültetés esetén, hogyha az általunk készített komposztot használjuk, akkor elkerülhetjük az úgynevezett átültetési sokkot, mivel a komposzt segít abban a növények gyorsabban beleszokjanak az új talajba.
Remélem, hogy mindenkinek elnyerte tetszését cikkem, kérlek téged arra, hogy oszd meg ismerőseiddel, jó lenne, ha mindenki érdeklődését felkeltené a komposztálás, és végre alább hagyna az értelmetlen tüzelés.
Forrás: Fotó: Pixabay