Elszállíttatás – A legnagyobb biznisz, csak épp nem neked!
Belegondoltál már abba, hogy mi történik a növényi hulladékokkal, ha elszállítják? Elmondom! Általában komposztálásra kerülnek, hogy tápanyagban gazdag komposzt váljon belőle, ami jól hasznosítható, és nem utolsósorban jól eladható. Leesett? Nem? Akkor mondom érthetőbben!
Egy üres zöldhulladékos zsák 100-200 forint között mozog (szemétdíjat még nem is adok hozzá), ezt megpakolod nyesedékkel, elviszik, készítenek belőle minőségi komposztot, amit felhasználnak például földkeverékhez, amit te megveszel 1-2000 forintért tavasszal. Ugye, milyen jó? Persze, nem a saját kertedbe kerül vissza, amit tőled elvittek, de azért akkor is érdemes belegondolni ebbe. Kétszer fizetsz, holott egyszer sem kellene, azt is elmondom, miért!
Komposztálni te is tudsz!
Nemcsak azok végezhetik a komposztálást, akik elszállítják a növényi hulladékot, hanem bárki, te is. A komposztáláshoz mindössze egy párnégyzetméteres terület szükséges, ezen kívül készítenünk kell hozzá egy keretet, és néha-néha fel kell áldoznunk pár percet az életünkből, hogy foglalkozzunk vele. Sokan mondták, hogy azért nem vágtak még bele, mert büdös. Ez egyáltalán nem igaz, de ha tele dobálod mindennel, akkor persze, büdös lesz…A komposztálónak nincs kellemetlen szaga, de tegyél egy próbát, szagold meg a földön hagyott, lassan lebomló leveleket.
A komposztálás lépései
Tavasszal jelentkeztem már egy hosszabb cikkel, ami a komposztálás lépéseit mutatja be, ezt ide kattintva olvashatod el. Most viszont nézzük röviden, mit is kell tenni! A komposztáláshoz építsünk egy keretet, vagy vásároljunk egy komposztládát – lehet fa, műanyag, oszlopok köré húzott drót, bármi, ami tartós. Töltsük fel fokozatosan a komposztálónkat, ne egyszerre pakoljuk tele. Havonta pár alkalommal, amikor eszünkbe jut és van időnk, forgassuk át, és nedvesítsük meg egy kicsit, ha szükséges. Ennyi, ugye, nem bonyolult?
Forrás: Fotó: Pixabay