Én nagyon szeretem a lekvárt minden formában, és már volt szerencsém nagyon sok fajtát megkóstolni, de akkor is a hazai finomságok maradtak a kedvenceim, mint például az eper-, a barack-, vagy éppen a szilvalekvár. Mindenesetre azt mondom, hogy mindenkinek érdemes kipróbálnia a nem mindennapi különlegességet is, mostani cikkemben megnézheted, hogy készül például a görögdinnye-, vagy a banánlekvár!
Ha az időjárás kegyes térségedben, és te magad is lelkiismeretesen gondozod kertedet egész nyáron, akkor ősszel remélhetőleg szép, méretes termésre számíthatsz majd. De mi a helyzet, ha „túl sok” terméssel ajándékoz meg a természet? A nyers gyümölcsre is hamar ráun az ember, viszont semmi sem marad friss örökké. Ha nem szeretnéd, hogy több hónapnyi munkád nagy része kárba vesszen, akkor bizony tartósítanod kell terméseid nagy részét. Tartósítani sokféleképpen lehet, most azonban kifejezetten a lekvárokra koncentrálunk. Íme, néhány hétköznapi és különleges recept!
Fűszeres őszibaracklekvár
Nincs olyan formája az őszibaracknak, amit ne lehetne imádni, és erre ez az enyhén fahéjas lekvár is tökéletes bizonyíték. Lássuk a receptet egy befőttesüvegnyi adaghoz (többhöz értelemszerűen arányosan több hozzávalót kell használnod).
Hozzávalók: 2-3 nagy őszibarack, 1 bögre cukor, 1/4 bögre víz, 1db 10cm-es fahéjrúd, 1 teáskanál vaj.
Elkészítés
Fogj egy nagy lábast, és helyed bele a felszeletelt barackokat, a cukrot, a vizet, és a fahéjrudat. Kezd el forralni, és amikor felforr, add hozzá a vajat is, majd vedd vissza a lángot közepesre. Melegítsd tovább így a keveréket, és távolítsd el róla rendszeresen a habot, míg a barackok meg nem puhulnak, és a legtöbb folyadék el nem párolog. A lekvár így fog besűrűsödni. Ez nagyjából 20-30 percet vesz majd igénybe. A barackok szétfőzését egy krumplinyomóval, vagy egy evőkanállal is elősegítheted. A lekvárt végül öntsd át befőttesüvegbe, majd miután kihűlt, helyezd őket egy hűtőbe, ahol legfeljebb két hétig tárolhatod.
Egyszerű, de nagyszerű eperlekvár
Szereted az epret, és nagy hozományú termésre számítasz? Akkor szinte kötelező egy részét lekvárként megőrizni, hogy sokáig élvezhesd kedvenc gyümölcsöd édes ízét! Ez a recept elkészíthető fagyasztott eperből is, ha nincs hozzá kerted.
Hozzávalók: 4 bögre csumázott eper, 3 és fél bögre cukor, 1/4 bögre citromlé, 1 doboz alacsony cukortartalmú pektin.
Elkészítés
Ha az epreknek még megvan a csumájuk, akkor a legelső lépés eltávolítani azokat, majd feldarabolni a gyümölcsöket. Ez után öntsd a citromlevet egy edénybe, majd mehetnek bele az eperdarabok is.
Kezdd el közepes-magas lángon melegíteni, és várd meg hogy teljesen felmelegedjenek. Ahogy melegszenek és puhulnak, nyomkodd szét őket egy kanállal vagy krumplinyomóval.
Alaposan keverj bele egy bögrényi cukrot a doboznyi pektinbe, majd a maradék cukrot add hozzá az eprekhez. Forrald fel az epreket egészen addig, hogy a kavargatásra se lassuljon le a forrás. Kevergesd egy percig forralás közben az epreket, majd vedd le őket a tűzről.
Öntsd a lekvárt befőttes üvegekbe, majd 10 percig dunsztold őket nedvesen egy erre alkalmas edényben. Ezután hagyd, hogy 24 órán át álljanak, végül pedig címkézd fel őket. Most pedig jöjjenek a különleges receptek, a következő oldalon megmutatom, hogy készül a banán-, és a görögdinnyelekvár!