A leander téliesítése: agrár szakértői tanácsok és tippek a megfelelő átteleléshez

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész
hirdetes
leander téliesítése

A leander téliesítése után: tavaszi teendők

Átültetés akkor szükséges, ha a cserepet teljesen benőtte a gyökérzet, ekkor válasszunk egy nagyobb cserepet, és egy éles kés segítségével minimálisan faragjuk körbe a földlabdát. Ha megritkítjuk a gyökeret, akkor szükség van a lombozat visszanyírására is, ekkor mintha ifjítanánk 15 centire vágjuk vissza az erősebb hajtásokat, hogy a lombozat 2/3-a maradjon meg. Ültetéshez használjunk jó minőségű talajt, de ügyeljünk, hogy a tőzeges talaj savanyú kémhatású, és a leanderek a meszes kötött talajokon érzik jól magukat. Egy kis hamu jó szolgálatot tehet hogy lúgosítsuk a közeget. Az átültetés után a nitrogén és foszfor túlsúlyos tápoldatot adagoljuk nekik a tenyészidőszak alatt. 

A leander téliesítése után: tavaszi szaporítás

Szaporítani a félfás részeit lehet hajtatással, ami azt jelenti, hogy a levágott vesszőket vízbe állítva tudjuk gyökereztetni. Meleg napos helyen gyökerezik a legjobban. Amikor szedjük a hajtásokat ügyeljünk, hogy a levelek felületének 2/3át vágjuk le, így csökkenthető a párologtatás, tehát nem száradnak ki a vesszők. Amikor gyökeret eresztett, akkor óvatosan ültessük tápanyagdús, de laza talajba, óvatosan tömörítve, hogy ne szakítsuk le a friss gyökereket. Meleg napos viszonylag páradús helyre kell tenni őket. 

hirdetes

A leander téliesítése után: növényvédelmi teendőink

A leanderek növényvédelme nem feltétlen bonyolult, de odafigyelést igényel. Gyakran nem is fertőzéssel van dolgunk, hanem egyszerűen csak hiánytünete van a növénynek, erre oda kell figyelni. A kártevői főleg a pajzstetvek, levéltetvek, takácsatkák, ellenük rovarölő permettel lehet védekezni. 2-3 hetente lehet ismételni a kezeléseket, és két kezelés után egy másik hatóanyagú szerrel szükséges a kezelés, hogy a rezisztencia ne alakuljon ki.

hirdetes

A kártevők terjeszthetnek betegségeket, amelyeket össze lehet keverni a vízhiányos állapottal. Ez a kórokozó felelős a levélperzselődésért.  Meleg párás időben a gombák is fertőznek, ellenük egy menetben a rovarölővel megelőző kezelés javasolt. A leanderek nagy ellensége a leanderrák, melyet egy baktérium okoz. Ez ellen a betegség ellen sajnos teljes gyógymód nincs, viszont rendszeres rezes gombaölővel való kezeléssel megelőzhető, vagy ha már jelen van akkor metszéssel kombinálva szinten tartható. 

A leander téliesítése előtti metszés: szükséges?

Metszeni célszerű, de nem szükséges, viszont érdemes lemosni a leveleit, szárait, ugyanis evvel a kártevők jelentős részét le tudjuk mosni róla. Mielőtt bevinnénk a teleltetés helyére hagyjuk megszáradni. Teleltetés alatt lehetőleg szellőztessünk, a friss levegő jót tesz a növényeknek, valamint folyamatosan ellenőrizni kell, hogy a kártevők meglepték-e. 

A metszés során távolítjuk el az elhalt, beteg vagy gyenge ágakat. A metszés javítja a növény légies szerkezetét és elősegíti a szellőzést, csökkentve ezzel a betegségek kialakulásának esélyét. A teleltetéskor a levelek és virágok eltávolítása is hasznos lehet, hiszen ezáltal kevesebb tápanyag szükséges a növény számára, és csökkentjük a kártevők és betegségek kockázatát.

A leander téliesítése: milyen helyiséget válasszunk?

A teleltető helyiségnek világosnak kell lennie, de a közvetlen napfényt kerülni kell. A fűtetlen télikertek gyakran ideálisak lehetnek, mivel télen is világosak. A hőmérsékletet próbáljuk 5-15 °C között tartani, mivel ez a tartomány segít megőrizni a növények egészségét anélkül, hogy aktív növekedésbe kezdenének.

A leander téliesítése: milyen kértevők okozhatnak gondot?

Főleg a száraz levegőtlen helyeken szaporodhatnak el a takácsatkák és pajzstetvek. Ezek ellen lehet vegyszeresen is védekezni, viszont lehetőség van a mechanikus védekezésre, ekkor egy keményszappanos vízzel és ronggyal áttörölgethetjük a levelek fonákját. Ha nagyon magas a páratartalom, akkor a gombák veszélye nőhet meg, így ügyeljünk a megfelelő hely kiválasztására. Rendszeresen ellenőrizzük a növényeket kártevők, például levéltetvek, pajzstetvek vagy atkák jelenléte szempontjából. Ha kártevőket észlelünk, célszerű azonnal intézkedni, akár biológiai, akár kémiai védekezési módszerekkel.

A leander téliesítése: teendők a tél után

Teleltetés után tavasszal szépen fokozatosan kell hozzászoktatni a növényeket a kinti klímához, valamint növelni az öntözővíz mennyiségét lassan emelve a tápoldat mennyiségét is. Tavasszal szükség lehet metszésre, ekkor az elhalt részeket metsszük vissza az élő részig, valamint, ha kell ritkítsuk meg a lombozatát. Ügyeljünk rá, hogy a virágrügyek a hajtások végén vannak, tehát ne a hajtások végeit csípjük vissza, akkor nem fog virágozni. Ifjító metszésnél az egész ágat metsszük vissza 15 centiméteres nagyságra, így új hajtások törnek majd elő. 

A következő oldalon a téliesítést követő teendőkről lesz szó! Ne felejts el lapozni

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-10-24

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái egyre népszerűbbek lettek a teraszokon. Nagyon ellenállóak, jól tűrik a száraz, meleg nyarat és e-mellett dekoratívak is. Nézzük őket!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-16

Ha a karácsonyi kaktusz fonnyad: tippek a megmentéséhez

Ha a karácsonyi kaktusz fonnyad, akkor érdemes utánajárni, hogy mi okozza és tenni a növény egészségéért. Az ünnepekre virágzó karácsonyi kaktuszod lehet.

2024-10-11

Zebrapletyka gondozása: mikor és hogyan metszd meg hogy dús legyen

A zebrapletyka gondozása nem bonyolult, de ahhoz, hogy igazán szép legyen, érdemes extra metszéssel segíteni a növény fejlődését. Így lehet csodaszép!

2024-10-09

Botanikai tulipán vagy törpe tulipán? Ismerd meg ezeket a vad fajtákat

A botanikai tulipánok és törpe tulipánok nem csak szépségükkel, hanem ellenállóságukkal is kiemelkednek. Ismerd meg ezeket a csodaszép vad tulipán fajtákat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

leltár

egy meghatározott időben készített részletes kimutatás a mezőgazdasági vállalat... Tovább

24/2006. (III. 31.) FVM rendelet

az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet virág