A leander téliesítése: agrár szakértői tanácsok és tippek a megfelelő átteleléshez

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész
hirdetes

A leander télesítése aktuálissá vált, hiszen közeleg a tél, és itt az ideje gondoskodni kedvenc növényünkről, hogy a hideg hónapokat is túlélje! Ebben a cikkben agrárszakértő ad hasznos tanácsokat és tippeket a növény megfelelő átteleléséhez. Tudj meg mindent a helyes tárolásról, metszésről és gondozásról, hogy tavasszal ismét gyönyörű virágokkal köszöntsön!

leander téliesítése

A leander jellegzetességei 

A leanderek (Nerium oleander) gyönyörű, örökzöld cserjék, melyek színes virágaikkal sok kertet élénkítenek. Azonban, ha nem megfelelően teleltetjük őket, a hideg időjárás komoly károkat okozhat a növényekben. A leanderek széles körben elterjedt dísznövények, a Földközi-tengertől, Indiáig mindenhol megtalálhatóak. 

Morfológiája eltérő lehet a nemesítések miatt, magasságuk elérheti a 1.5- 3 métert is. Fás szárú, örökzöld cserje, levelei hosszúkásak vastagok, sötétzöldek hármasával állnak a száron. Virágai szimpla vagy teltek is lehetnek ez fajtajelleg, május végétől június elejétől virágoznak, színük pedig változatos, fehértől a bordóig rengeteg árnyalatban létezik. Termése hüvelytermés. Gyökérzete erős mélyre hatoló, így a szárazságnak jól ellenáll. 

hirdetes


Talajban nem válogat, legjobban a meszes kötött talajokon fejlődik. Kevés öntözést igényel, ettől függetlenül a nagyobb mennyiségű öntözést nagy zöldhozammal hálálja meg.  A fagyokra érzékeny, teleltetésre van szükség ott, ahol tartós fagyok vannak.  Termesztők elmondása szerint, bizonyos fajták -3, -5 Celsius fokig tűrik a hideget, ha az nem tartósan jellemző.. 

Napos meleg helyeken érzik magukat jól, hetente célszerű tápoldatozni a fejlődési és virágzási időszakban. A tápoldat összetételében Nitrogén, Foszfor túlsúlyos célszerű, de nem feltétel. A nitrogén fokozásával a növekedést, a foszforéval pedig a virágzást lehet serkenteni. 

A leander téliesítése

A megfelelő teleltetés segíthet megóvni a leandereket a fagytól, és biztosíthatja, hogy tavasszal újra virágozni kezdjenek. 
Teleltetni +5-10 Celsius között kell, minimális fénnyel. Elkezdése előtt készíteni kell a növényeket, így a tápoldatozást csökkenteni szükséges, ezt már szeptemberben el lehet kezdeni, egészen a teljes befejezésig. Az öntözést is csökkenteni kell, de egy minimális öntözésre szüksége van a növényeknek teleltetés alatt is. 

A leander téliesítése előtti metszés: szükséges?

Metszeni célszerű, de nem szükséges, viszont érdemes lemosni a leveleit, szárait, ugyanis evvel a kártevők jelentős részét le tudjuk mosni róla. Mielőtt bevinnénk a teleltetés helyére hagyjuk megszáradni. Teleltetés alatt lehetőleg szellőztessünk, a friss levegő jót tesz a növényeknek, valamint folyamatosan ellenőrizni kell, hogy a kártevők meglepték-e. 

A metszés során távolítjuk el az elhalt, beteg vagy gyenge ágakat. A metszés javítja a növény légies szerkezetét és elősegíti a szellőzést, csökkentve ezzel a betegségek kialakulásának esélyét. A teleltetéskor a levelek és virágok eltávolítása is hasznos lehet, hiszen ezáltal kevesebb tápanyag szükséges a növény számára, és csökkentjük a kártevők és betegségek kockázatát.

A leander téliesítése: milyen helyiséget válasszunk?

A teleltető helyiségnek világosnak kell lennie, de a közvetlen napfényt kerülni kell. A fűtetlen télikertek gyakran ideálisak lehetnek, mivel télen is világosak. A hőmérsékletet próbáljuk 5-15 °C között tartani, mivel ez a tartomány segít megőrizni a növények egészségét anélkül, hogy aktív növekedésbe kezdenének.

A leander téliesítése: milyen kértevők okozhatnak gondot?

Főleg a száraz levegőtlen helyeken szaporodhatnak el a takácsatkák és pajzstetvek. Ezek ellen lehet vegyszeresen is védekezni, viszont lehetőség van a mechanikus védekezésre, ekkor egy keményszappanos vízzel és ronggyal áttörölgethetjük a levelek fonákját. Ha nagyon magas a páratartalom, akkor a gombák veszélye nőhet meg, így ügyeljünk a megfelelő hely kiválasztására. Rendszeresen ellenőrizzük a növényeket kártevők, például levéltetvek, pajzstetvek vagy atkák jelenléte szempontjából. Ha kártevőket észlelünk, célszerű azonnal intézkedni, akár biológiai, akár kémiai védekezési módszerekkel.

A leander téliesítése: teendők a tél után

Teleltetés után tavasszal szépen fokozatosan kell hozzászoktatni a növényeket a kinti klímához, valamint növelni az öntözővíz mennyiségét lassan emelve a tápoldat mennyiségét is. Tavasszal szükség lehet metszésre, ekkor az elhalt részeket metsszük vissza az élő részig, valamint, ha kell ritkítsuk meg a lombozatát. Ügyeljünk rá, hogy a virágrügyek a hajtások végén vannak, tehát ne a hajtások végeit csípjük vissza, akkor nem fog virágozni. Ifjító metszésnél az egész ágat metsszük vissza 15 centiméteres nagyságra, így új hajtások törnek majd elő. 

A következő oldalon a téliesítést követő teendőkről lesz szó! Ne felejts el lapozni

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-15

Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet

A karácsonyfa nevelő szett egyedi élményt kínál, amellyel otthonodban nevelheted fel a fenyőfádat – tökéletes ajándék is lehet. Igazi ünnepi hangulatot teremt!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Cornelius (SZD 1408)

Õszi búza Cél: javító búza Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési... Tovább

sáncolóeke

a —>sáncolás hagyományos munkagépe; vontatott, egyik oldalán tolólemezzel ellátott... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet virág